Do kiedy 300 plus 2022? "Dobry start" to w dobie inflacji marne pocieszenie? Cena wyprawki zaskakuje

Do kiedy 300 plus 2022? Zastanawiają się rodzice, którzy - chociaż wakacje jeszcze trwają - powoli zaczynają kompletować szkolną wyprawkę dla swoich pociech. Rządowy program wsparcia "Dobry start" w dobie galopującej inflacji to tylko kropla w morzu potrzeb jeśli chodzi o szkolne zakupy.

Do kiedy 300 plus 2022? Czasu na złożenie wniosku o wypłatę świadczenia zostało jeszcze wiele. Rodzice mają na to czas do końca listopada. Jednak nie warto zwlekać tak długo, ponieważ na wypłatę pieniędzy mogą poczekać nawet do dwóch miesięcy od momentu złożenia dokumentu. Przy aktualnych cenach wyprawki każde wsparcie finansowe się przyda. Chociaż jak wielu rodziców sugeruje, 300 zł w dobie galopującej inflacji to marne pocieszenie.

Zobacz wideo Jak zaoszczędzić na wyprawce szkolnej?

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Do kiedy 300 plus 2022?

Wnioski o wypłatę świadczenia w wysokości 300 zł można składać od 1 lipca do 30 listopada 2022 roku. Jednak nie warto zwlekać z tym tematem, ponieważ jego realizacja przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych również może się wydłużyć, nawet do dwóch miesięcy.

Złożenie wniosku jeszcze w wakacje, czyli w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do końca września. Natomiast jeśli wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to wsparcie trafi do rodziny nieco później, czyli w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku.

Pierwsze wypłaty pieniędzy ruszyły już 18 lipca 2022 roku, kolejne - zgodnie z zapowiedziami ZUS - są sukcesywnie realizowane.

Okazuje się, że złożenie wniosku jest również proste - jednak ta możliwość jest tylko drogą elektroniczną, a wypłata przyznanego świadczenia zostanie przekazana w formie bezgotówkowej, na wskazane przez rodzica konto bankowe. Przyjmowaniem dokumentów, ich rozpatrywaniem oraz przyznawaniem i wypłatą tego zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wnioski można składać przez:

  • portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie https://empatia.mpips.gov.pl/,
  • bankowość elektroniczną,
  • lub portal PUE ZUS.

XPostnatal,Depression,And,Stressful,Motherhood,Concept.,Exhausted,Woman,Feeling,Headache,Wybrała imiona dla synów po dziadkach. W duecie budzą jedno skojarzenie. "Nie zrobiłam tego specjalnie"

Rodzice liczą pieniądze. Cena wyprawki zaskakuje

Rządowy program "Dobry start" to 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Jak zauważa wielu rodziców, jest to tak naprawdę kropla w morzu potrzeb, ponieważ wydatki związane z zakupem wszystkich niezbędnych akcesoriów do szkoły wraz z podręcznikami mogą sięgać od kilkuset złotych - do nawet 1000 zł i więcej.

Koszt artykułów szkolnych rośnie z roku na rok, nie pomaga w tym też galopująca inflacja. Najdroższe są oczywiście książki. Można je oczywiście wypożyczyć lub odkupić od starszych kolegów, jednak z nowym rokiem szkolnym dla niektórych przedmiotów zmienia się podstawa programowa, co wiąże się z wymianą podręczników. Do worka z zakupami należy dołożyć jeszcze zeszyty - a te ze względu na rosnące ceny papieru - również poszybowały w górę. Dodatkowo plecaki i piórniki, ołówki, gumki, długopisy, cienkopisy, kredki, flamastry i zakreślacze - lista jest naprawdę długa.

Dziecko w samochodzieNie żyje 14-miesięczne dziecko. Ojciec zapomniał zawieść je do żłobka i zostawił w rozgrzanym aucie

Więcej o: