12000 złotych na dziecko. Należy się także wtedy, gdy jedno jest pełnoletnie

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to kolejne świadczenie oferowane przez polski rząd. Nie każdy może z niego skorzystać. Środki oferowane są tylko tym, którzy opiekują się co najmniej dwójką pociech. Jak jednak wygląda sytuacja osób po rozwodzie? Czy jedno z dzieci może być pełnoletnie? Odpowiadamy.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to jeden z programów zapewniających rodzicom dodatkowe środki, które mają pomóc w wychowaniu najmłodszych. Wszedł w życie 1 stycznia 2022 roku i gwarantuje aż 12 000 zł na drugie i każde kolejne dziecko. Rodzic może zdecydować, czy chce otrzymywać 500 zł miesięcznie przez dwa lata, czy 1000 zł przez rok. Dodatek ten nie jest opodatkowany ani uzależniony od dochodów rodziny.

Zobacz wideo Gill-Piątek: Polska 2050 nie chce zmieniać programu 500+

12000 zł na dziecko - kto może się ubiegać o dodatek dla rodziców? 

Cel jest jeden - pokrycie wydatków najmłodszych pomiędzy pierwszym a trzecim rokiem życia, a dokładniej między pierwszym dniem 12. a ostatnim dniem 35. miesiąca życia dziecka. Środki może otrzymać także opiekun, który zdecydował się przyjąć pociechę na wychowanie oraz wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o przysposobienie dziecka. Chętni muszą złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Czy 12000 zł przysługuje, gdy jedno dziecko jest pełnoletnie? 

Wiele osób zastanawia się, czy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy przysługuje osobom, których pierwsze dziecko ukończyło już 18. rok życia. Z pomocą przychodzą założenia rządowego programu. Wynika z nich, że świadczenie należy się każdemu rodzicowi, bez względu na wiek pierwszej pociechy.

Ustawowa definicja wskazuje, że pierwsze dziecko to najstarszy potomek żyjący z rodzicami. Przepisy nie wskazują, w jakim przedziale wiekowym musi się znajdować.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy a rozwody

O Rodzinny Kapitał Opiekuńczy mogą ubiegać się wszystkie rodziny, które spełniają ministerialne warunki. Rodzice nie muszą pozostawać w związku formalnym. Świadczenie przysługuje także samotnym matkom i znajdującym się w takiej samej sytuacji ojcom.

W przypadku rozwodu pieniądze przekazywane są na konto osoby, z którą przebywa dziecko objęte świadczeniem. Jeśli zmieniliśmy partnera lub partnerkę, a pociechy urodziły się nam w obu związkach, wszyscy potomkowie będą wliczani w skład rodziny wnioskodawcy. Nie ma znaczenia fakt pozostawania we współżyciu z inną osobą oraz pochodzenie dziecka z innego małżeństwa.

Przepisy warunkujące świadczenie wskazują także termin rozpatrzenia wniosku przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli wypełniliśmy formularz poprawnie i złożyliśmy niezbędne dokumenty, instytucja ma na to dwa miesiące. Pierwsza wypłata środków następuje w miesiącu, od którego przysługuje prawo do Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: