Nowy rok szkolny przyniesie kontrowersyjne zmiany. Chodzi o nowy przedmiot, religię i WF

Nowy rok szkolny, który rozpocznie się we wrześniu przyniesie wiele zmian, także tych nieco kontrowersyjnych. Najwięcej modyfikacji dotyczy przede wszystkim planu zajęć. Pojawią się nowe przedmioty, inne zostaną nieco odświeżone i zmienione. Nowości nie ominą także lekcji religii oraz zajęć z wychowania fizycznego.

Nowy rok szkolny to sporo zmian i nowości nie tylko dla uczniów, ale także dla nauczycieli. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Ministerstwa Edukacji najwięcej modyfikacji będzie dotyczyło planu lekcji oraz zasad zwolnień z zajęć sportowych.

Zobacz wideo Czarnek: To, że mam tylko jedną żonę, ślub kościelny i tylko małżeńskie dzieci, nie znaczy, że jestem jaskiniowcem

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Nowe przedmioty w planie zajęć

Jedną z głośniejszych zmian, która pojawi się w nowym roku szkolnym będzie wprowadzenie do szkół tematów związanych z obronnością kraju. Chodzi oczywiście o przedmiot edukację dla bezpieczeństwa - od września ma zostać zastąpiona przysposobieniem obronnym. Uczniowie będą zapoznawać się z takimi tematami jak np.: wykorzystywanie broni kulkowej i pneumatycznej, obsługa broni, a także odpowiednie reagowanie w sytuacji zagrożenia spowodowanego działaniami wojennymi. Nie obce będą dla nich zagadnienia związane z cyberbezpieczeństwem, czy survivalem. Ze szkoły wyniosą np. umiejętność posługiwania się mapom oraz kompasem.

We wrześniu pojawi się jeszcze jeden nowy przedmiot: historia i teraźniejszość, który będzie obowiązywać w pierwszych klasach szkół ponadpodstawowych. Jego głównym celem, zgodnie z zapowiedziami ministra Czarneka jest zaznajomienie uczniów z historią najnowszą. W programie nauczania znalazły się zagadnienia, dotyczące historii i świata po II wojnie światowej, czyli od 1945 roku. Młodzież będzie uczyła się m.in. o katastrofie smoleńskiej czy pandemii koronawirusa, a także zapoznawała się z tematami o żołnierzach wyklętych, czy naukach Jana Pawła II. Nowy przedmiot ma zastąpić dotychczasowe lekcje z wiedzy o społeczeństwie. Historia i teraźniejszość ma być wprowadzana stopniowo. Zmiana ta nie będzie obowiązywała uczniów, którzy już uczą się w szkołach średnich.

Etyka czy religia? Uczeń sam zdecyduje

Zmiana, która ma wejść do szkół, dotycząca lekcji religii będzie obowiązywała dopiero od przyszłego roku szkolnego i powoli wprowadzana we wszystkich typach szkół. Uczeń będzie musiał wybrać na jaką lekcję będzie uczęszczać: albo religia, albo etyka. Obecnie nie trzeba się na nic decydować i dopuszczalny jest brak uczestnictwa w tych zajęciach.

MEiN podało terminy, kiedy jeden z tych przedmiotów stanie się obowiązkowy:

  • od 1 września 2023 dla uczniów klas IV szkół podstawowych i I klasy szkół ponadpodstawowych wszystkich typów;
  • od 1 września 2024 dla uczniów klas IV-V szkół podstawowych i I-II klas szkół ponadpodstawowych wszystkich typów;
  • od 1 września 2025 dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych i I-III klas szkół ponadpodstawowych wszystkich typów;
  • od 1 września 2026 dla uczniów klas IV-VII szkół podstawowych i I-IV klas szkół ponadpodstawowych wszystkich typów;
  • od 1 września 2027 dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i wszystkich klas szkół ponadpodstawowych wszystkich typów.

Zwolnienie z zajęć sportowych - tylko od specjalisty

Minister sportu Kamil Bortniczuk zapowiedział, że od września zmienią się zasady dotyczące zwolnień z lekcji wychowania fizycznego. Od nowego roku szkolnego nie będą one respektowane od lekarza rodzinnego, a jedynie od specjalisty - np. ortopedy lub kardiologa, którzy wydadzą opinię o przeciwskazaniach danego ucznia w zajęciach sportowych

Zwolnienia z lekcji WF, semestralne lub dłuższe, będą respektowane tylko wtedy, jeśli wystawi je lekarz specjalista

- powiedział minister sportu Kamil Bortniuczuk w rozmowie w z RMF FM.

Więcej o:
Copyright © Agora SA