To urocze imię dla dziewczynki zyskuje popularność. Oznacza "pełną wdzięku"

Wybór imienia dla dziecka może być dla rodziców prawdziwym wyzwaniem. Oprócz własnych upodobań najczęściej kierują się również współczesnymi trendami. W takiej sytuacji imię "Hanna" może okazać się idealną propozycją dla dziewczynki.

Hebrajskie pochodzenie imienia Hanna, które jest bliźniaczą formą Anny, nadaje mu wyjątkowy wydźwięk. W dosłownym tłumaczeniu oznacza "łaskę", "wdzięk" lub "pełną wdzięku". Najstarszy zapis tego imienia pochodzi z 1311 roku, jednak największą popularność zdobywało w latach pięćdziesiątych oraz obecnie, w 2022 roku. 

Między siłą a wrażliwością. Cechy charakteru

Obecnie aż 99 910 Polek nosi imię Hanna, a coraz więcej rodziców decyduje się wybrać je dla swojego dziecka. W kręgu miłośników astrologii panuje przekonanie, że, pomimo podobieństwa fonetycznego, Hanny mają zupełnie odmienny charakter niż łagodne Anny. Cechuje je upór w dążeniu do celu, nieustępliwość i ambicja, ale i zdyscyplinowanie. Z drugiej strony, Hannę uznaje się za kobietę o kilku twarzach. Może spełniać się w sztuce i wszelkich innych dziedzinach, w których najważniejszym aspektem jest wrażliwość oraz inteligencja emocjonalna. Kontrast pomiędzy nieprzystępnością a wyjątkową delikatnością sprawia, że kobiety o tym imieniu zdobywają podziw za sprawą barwnej osobowości. 

Zdrobnienia imienia Hanna

Istnieje wiele zdrobnień imienia Hanna. Najpopularniejsze z nich to: Haneczka, Hania, Hanka, Hanusia oraz Hanuś. Bardziej nieoczywiste propozycje znajdziemy w języku staropolskim. Są to między innymi: Hannula, Hanczka, Hannusza, Hanszka, Hanuchna, Hanula, Hańka. Niektórzy używają również innych określeń, takich jak Anulka czy Anula.

Znane osoby noszące to imię

Wiele znanych i cenionych osobistości nosi to imię. Wśród nich należy wyróżnić przede wszystkim Hannę Krall — polską pisarkę i dziennikarkę, aktorkę Hannę Śleszyńską, piosenkarkę Hannę Banaszak czy Hankę Bielicką. W kręgu artystycznym zasłynęła bardzo charakterystycznym głosem, określanym jako najpiękniejsza chrypka świata.

Więcej o: