Nauka zdalna wróci do szkół? Projekt MEiN zakłada "sytuację zagrożenia bezpieczeństwa uczniów"

Nauka zdalna wróci do szkół? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców i uczniów. Pandemia koronawirusa znów przybiera na sile, więc niewykluczone, że uczniowie znów pozostaną w domach. Jakie stanowisko ma w tej sprawie Ministerstwo Edukacji i Nauki? Sprawdź.

Ministerstwo Edukacji i Nauki udostępniło projekt rozporządzenia, które dotyczy wdrażania nauki zdalnej od nowego roku szkolnego. Kiedy więc uczniowie będą mogli przejść na naukę zdalną? Odpowiadamy.

Zobacz wideo Jak uczniowie postrzegają nauczanie zdalne?

Nauka zdalna wróci do szkół? MEiN udostępniło rozporządzenie

Projekt rozporządzenia "w sprawie organizowania i prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość" został skierowany do opiniowania, a jego zapisy zostały udostępnione w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Z projektu wynika, że nauka zdalna mogłaby zostać wprowadzona w placówkach oświatowych w związku z:

  • organizacją i przebiegiem imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych;
  • nieodpowiednią temperaturą zewnętrzną lub w pomieszczeniach, w których są prowadzone zajęcia z uczniami;
  • zagrożeniem związanym z sytuacją epidemiologiczną,
  • innym nadzwyczajnym zdarzeniem.

Wówczas dyrektor lub "osoba kierująca inną formą wychowania przedszkolnego" będą zobowiązani do zorganizowania zajęć w trybie online.

Co więcej, w uzasadnionych przypadkach dyrektor w porozumieniu z radą pedagogiczną ma możliwość czasowego zmodyfikowania "tygodniowego zakresu treści nauczania" z zajęć, które zostały ujęte w planach nauczania dla poszczególnych typów szkół i w określonych klasach.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zawieszenie dotyczy także "tygodniowego zakresu nauczania z zajęć realizowanych w formach pozaszkolnych, także tygodniowy lub semestralny rozkład zajęć w zakresie prowadzonych w szkole zajęć".

Nauczanie zdalne a szczególne przypadki. Co z dziećmi z niepełnosprawnością i z ubogich rodzin?

Projekt MEiN zakłada również nauczanie w szczególnych przypadkach. Okazuje się, że po przejściu na naukę zdalną, uczniowie z niepełnosprawnością lub z ubogich rodzin, które nie mają możliwości uczyć się online, mogą zostać szczególnie potraktowani. 

Dyrektor, na wniosek rodziców ucznia, będzie zobowiązany do zorganizowania dla takiego ucznia zajęć na terenie szkoły (jeśli będzie możliwe zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków) lub zapewnieniu dziecku możliwości nauczania z wykorzystaniem metod na odległość. Jeśli szkoła nie będzie miejscem bezpiecznym, dyrektor może zorganizować dla takiego ucznia zajęcia np. w bursie, bibliotece pedagogicznej, czy w domu kultury.

Więcej o:
Copyright © Agora SA