Wyprawka do szkoły - lista jest długa, a 300 zł niewiele pomaga. Rodziców czekają duże wydatki

Wyprawka do szkoły. Lista jest naprawdę długa, bo potrzeba książek (zmienia się przecież podstawa programowa), zeszytów, długopisów, plecaków, a także nowego stroju na zajęcia sportowe - dzieci przecież rosną. Świadczenie w ramach rządowego programu "Dobry start" w dobie szalejącej inflacji to tylko kropla w morzu potrzeb.

Wyprawka do szkoły - lista jest długa, ale rodziców najbardziej przerażają jej koszty. Galopująca inflacja ma wpływ absolutnie na wszystko. Ceny z tygodnia na tydzień wciąż rosną. Za 300 zł rodzice kupią znacznie mniej niż przed rokiem.

Zobacz wideo Jak zaoszczędzić na wyprawce szkolnej?

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Wyprawka do szkoły - lista jest długa

Aktualnie zbliżamy się do półmetku wakacji i chociaż mało który uczeń myśli o powrocie do szkoły – to zmorą rodziców jest odpowiednie wyposażenie dziecka. Z pomocą przychodzi rządowy program „Dobry start", czyli dodatkowe 300 zł na zakupy związane z wyprawkę szkolną.

Świadczenie należy się wszystkim uczniom, którzy z dniem pierwszego września rozpoczną rok szkolny. Rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód. Jednak wielu z nich zauważa, że te 300 zł to niewiele. To właściwie kropla w morzu potrzeb, bo dodatkowe pieniądze można przeznaczyć na zakup kilku nowych podręczników. Na resztę wyprawki trzeba zdobyć pieniądze. Wielu będzie musiało ograniczyć inne wydatki, żeby pozwolić sobie na kupno nowego plecaka dla dziecka.

Za same podręczniki do szkół ponadpodstawowych rodzice będą musieli zapłacić około 700 zł, przy założeniu, że nauczyciele religii, etyki, muzyki, plastyki oraz informatyki nie będą wymagali podręczników. Drogie są także wszelkie dodatkowe książki czyli, lektury, słowniki, vademeca maturalne itp. Nie wszystkie są możliwe do wypożyczenia w bibliotekach, a pod uwagę trzeba wziąć również to, że zmienia się podstawa programowa. 

Wydatki rodziców w związku ze zbliżającym się rokiem szkolnym nie zatrzymują się jedynie na książkach i podręcznikach. Według gospodarczego portalu wnp.pl papier w tym roku zdrożał trzykrotnie, a oprócz podręczników należy kupić także zeszyty, notesy i inne notatniki. Do tego dochodzą ceny piórników, plecaków, worków na buty, bloków technicznych i rysunkowych, kolorowych farb plakatowych, papieru ksero, kredek i mazaków, cyrkli oraz innych przyborów szkolnych.

ZUS ruszył z wypłatami - liczy się termin złożenia wniosku

Od 1 lipca 2022 roku ruszył nabór wniosków, można je składać do ZUS tylko drogą elektroniczną, a wypłata przyznanego świadczenia będzie odbywać się wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazane przez rodzica konto bankowe.

Jednak co ważne, wpływ dokumentów do ZUS w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do końca września. Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to wsparcie trafi do rodziny w ciągu następnych dwóch miesięcy od złożenia wniosku.

Więcej o: