100 lat temu te imiona były zakazane. Dziś rodzice coraz częściej nadają je swoim pociechom [LISTA]

100 lat temu te imiona były zakazane, ale dziś cieszą się dużą popularnością wśród rodziców nadających imię swoim dzieciom. Z jakich powodów były niewłaściwe? Sprawdź.

Wybór imienia dla dziecka nie jest prostą sprawą i wielu rodzicom spędza to sen z powiek. Muszą więc zastanowić się dokładnie i wybrać takie imię, które nie narazi ich na śmieszność. Przedstawiamy listę imion, które przed stoma laty były zakazane, a dziś osiągają szczyty popularności.

Zobacz wideo Szukasz imienia dla dziecka? Nie popełnij tych błędów

100 lat temu te imiona były zakazane. Nie wypadało nadawać ich dzieciom

Mieczysław Rościszewski był popularny na początku XX wieku za sprawą opublikowanych przez siebie poradników. W jednym z nich - "Pani Domu" - radził, jak postępować w różnych sferach życia. Co ciekawe, jeden rozdział poświęcony jest imionom. Z niego dowiadujemy się, że niektórych nie wypadało nadawać dziecku.

A więc i u nas używać imion starożytnych nie należy - można bowiem dziecko nasze narazić na śmieszność - n.p. Kunegunda, Balbina, Leokadya, Genowefa, Marcyanna, Honorata, Weronika, Agnieszka, Marcela, Franciszka, Agata, Apolonia, Eulalia, Eufrozyna, Katarzyna itp., w ogóle wszelkie imiona prababek, są dziś stanowczo dla naszych dziewczątek nieodpowiednie

- pisał Rościszewski w swoim poradniku 100 lat temu. Wśród zakazanych imion znalazła się Agnieszka, Agata oraz Katarzyna, które około 20-30 lat temu, ale nadawane są dzieciom również dziś.

Jego zdaniem nawet imię Klara było imieniem nieodpowiednim, ponieważ "jest zbyt tkliwe".

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zakazane męskie imiona. Wśród nich m.in. Maciej i Wojciech

Nieodpowiednimi są również dla chłopców imiona, stanowiące przywilej gminu, jak: Bartłomiej, Marcin, Franciszek, Maciej, Tomasz, Marcyan, Onufry, Agapit, Anzelm, Dydak, a nawet Piotr, Paweł i Wojciech

- wskazał autor "Pani Domu". W jego opinii rodzice nie powinni nadawać  dzieciom również imion bohaterów, na przykład Napoleon, Cezar, Maryusz, Achilles.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.