Zmiany w szkołach od pierwszego września. Dotyczą nowych przedmiotów oraz WF-u

Zmiany w szkołach od pierwszego września będą dotyczyć głównie modyfikacji podstawy programowej. Pojawią się nowe przedmioty, inne zostaną zastąpione przez ich "odświeżoną wersję". Rewolucja we wszystkich typach szkół będzie dotyczyć również zasad zwolnień z wychowania fizycznego.

Zmiany w szkołach od pierwszego września związane są głównie z pewnymi modyfikacjami w podstawie programowej. Przygotowało je Ministerstwo Edukacji wraz z szefem tego resortu, Przemysławem Czarnkiem, który już od dłuższego czasu zapowiadał spore metamorfozy w polskim szkolnictwie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czy polskie szkoły powinny uczyć obsługi broni? Pytamy posłankę Dziemianowicz-Bąk

Zmiany w szkołach od pierwszego września - modyfikacja planu lekcji

Największe modyfikacje dotyczą m.in. rozszerzenia podstawy programowej przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa, gdzie maj pojawić się więcej treści związanych z obronnością państwa. Głównym celem tego przedmiotu jest przygotowaniem uczniów do radzenia sobie z zagrożeniami wywołanymi konfliktem zbrojnym.

Od wrześnie edukacja dla bezpieczeństwa zostanie zastąpiona przez przysposobienie obronne z elementami surwivalu, terenoznawstwa, znajomość mapy i kompasu. Na lekcjach będzie też obsługa broni wraz z podstawowymi umiejętnościami strzeleckimi.

Starsi uczniowie mają odbyć szkolenia strzeleckie na przygotowanych w tym celu strzelnicach. Będą poznawać zasady składania i rozkładania broni oraz nauczyć się strzelać z wykorzystaniem: broni kulowej, pneumatycznej, replik broni strzeleckiej (ASG), strzelnic wirtualnych albo laserowych.

Kolejną zmianą w planie lekcji jest pojawienie się nowego przedmiotu: historii i teraźniejszość, który ma zastąpić popularny wos, czyli wiedzę o społeczeństwie.  Modyfikacja jednak obejmie tylko tych uczniów, którzy rozpoczną od września naukę w klasie pierwszej szkoły średniej. Pozostali nadal będą uczęszczać na lekcje wos-u.

Program historii i teraźniejszości będzie dotyczyć głównie nauki zagadnień z historii współczesnej, takich jak pamięć o żołnierzach wyklętych, Janie Pawle II, czasach transformacji ustrojowej, a nawet katastrofy smoleńskiej oraz pandemii COVID-19.

Koniec ze zwolnieniem z w-fu. W cenie jest dobra kondycja

Jedną z głośniejszych zmian, która ma wejść do polskich szkół jest wprowadzenie zasad dotyczących zwolnień z zajęć sportowych. Politycy chcą walczyć z plagą zwolnień z tego przedmiotu.

Wprowadzamy od września, we współpracy z ministrem Przemysławem Czarnkiem, kilka absolutnie unikatowych programów. Zwolnienia z lekcji WF, semestralne lub dłuższe, będą respektowane tylko wtedy, jeśli wystawi je lekarz specjalista, a nie lekarz rodzinny

- mówił minister sportu Kamil Bortniczuk w rozmowie z dziennikarzem radia RMF FM.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.