Specjalne wymagania dla rodziców chrzestnych. Kościół stawia warunki. Nie tak łatwo o zaświadczenie

Nowe warunki dla rodziców chrzestnych, od teraz będzie jeszcze trudniej, a zdobycie zaświadczenia będzie możliwe tylko po spełnieniu wielu wymogów. Zgodnie z obowiązującym prawem kościelnym kandydat na chrzestnego musi posiadać nie tylko sakrament Eucharystii czy bierzmowania, ale także okazać się specjalnym dokumentem.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Chrzest dziecka wiąże się także z wybraniem rodziców chrzestnych, a to staje się z roku na rok, coraz trudniejsze. Kościół może wymagać zaświadczenia, że jest się praktykującym katolikiem oraz całego wachlarza dokumentów. 

Specjalne wymagania dla rodziców chrzestnych

Chrzest to ważne wydarzenie w życiu chrześcijan. Nie tylko dla przyjmującego sakrament, ale i dla jego rodziców i całej rodziny. Jednak wybranie rodziców chrzestnych może okazać się sporym wyzwaniem. Księża oczekują spełnienia wielu wymagań, a także złożenia licznych dokumentów. Jak się okazuje, nie wystarczy mieć ukończone 16 lat i być osobą wierzącą. Jeśli chodzi o kwestie formalne dotyczące wymagań dla rodziców chrzestnych, to muszą oni dostarczyć kartkę o odbytej spowiedzi oraz zaświadczenie ze swojej parafii, informujące o tym, że spełniają oni wymagania stawiane przez Kościół.

Dodatkowo rodzicem chrzestnym może zostać osoba, która:

  • ukończyła szesnaście lat, chyba że biskup diecezjalny określił inny wiek albo proboszcz uznał, że można zastosować wyjątek;
  • jest katolikiem, bierzmowanym i przyjęła już sakrament Najświętszej Eucharystii;
  • prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić;
  • jest wolna od jakiejkolwiek kary kanonicznej, nie głosi herezji.
Zobacz wideo Kidawa-Błońska o wyprowadzeniu religii ze szkół i Funduszu Kościelnym

Jak zostać rodzicem chrzestnym? Wymagania kościoła zaostrzają się

Poza wyżej wymienionymi wymogami parafia może poprosić kandydata na rodzica chrzestnego o spowiedź czy zadać często bardzo intymne pytania.  Ksiądz ma prawo zadać pytanie dotyczące uczestnictwa we mszy świętej, praktykowania wiary katolickiej i uczęszczania na lekcje religii. Jednak jeśli ma wątpliwości co do moralności owego kandydata może zapytać taką osobę, czy żyje ona w trwałej okazji do grzechu, uściślając zapytać o nieformalny związek lub rozwód. 

Zaświadczenia nie otrzymają osoby, które żyją w związkach niesakramentalnych, czy młodzieży, która odmawia uczestnictwa w lekcji religii, mimo że ze względu na swój wiek i naukę w szkole średniej powinna w niej uczestniczyć. Dodatkowo dokumentu nie otrzyma osoba, która dokonała aktu apostazji, czy głosi herezję.

Rodzice chrzestni są także zobowiązani do podpisać oświadczenie, które dotyczy życia sakramentalnego i praktyk religijnych. Jednak ostateczną decyzję, podejmuje i tak ksiądz. Często zdanie rodziców nie jest brane pod uwagę księdza. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.