Więcej ciekawych artykułów o dzieciach i dla dzieci znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.
Tęczowe dziecko to oznaka nadziei po ciężkich przejściach matki - wcześniejszym poronieniu, urodzeniu martwego malucha, a także śmierci dziecka tuż po jego przyjściu na świat. Tym mianem określa się też dzieci urodzone po wyjątkowo ciężkiej ciąży lub podczas bardzo skomplikowanego porodu. Tęczowe maluchy są po prostu symbolem nadziei.
Tęczowe dziecko jest terminem, który trwale zapisał się w ludziej kulturze. Najlepszym dowodem jest ustanowienie dnia poświęconemu takiemu dziecku. Dzień Tęczowego Dziecka (z ang. Rainbow Baby Day) obchodzony jest na całym świecie 22 sierpnia. Drugą ważną datą dla rodziców tęczowych dzieci jest 15 października, czyli Dzień Dziecka Utraconego.
Jakiś czas temu, w Stanach Zjednoczonych nowojorska Mount Sinai założyła "Tęczową Klinikę", która ma nieść szczególne wsparcie rodzicom oczekującym narodzin tęczowego dziecka. To pierwsza taka klinika w USA, dodatkowo współpracuje ona z organizacją PUSH for Empowered Pregnancy, która pomaga zapobiegać rodzeniu się martwych dzieci. Obie organizacje chcą stworzyć szkolenie przeznaczone dla rodziców dzieci, które mają się urodzić po poronieniu.
Warto wiedzieć, że tęczowe dzieci mają takie sławne osoby jak:
Najlepszy dowodem na zaobserwowanie skali zjawiska są media społecznościowe. Na samym Instagramie ponad 2 miliony rasy użyto hashtagu "rainbow baby".