Tęczowe dziecko wiąże się z trudną historią rodziców. Wiele ich mam wciąż boi się prosić o wsparcie

Choć tęczowe dziecko może przywodzić na myśl osobę LGBTQ, to w tym przypadku nie ma o tym mowy. Tęczowe dzieci to zarówno olbrzymia radość rodziców, jak równie wielka trauma i ból. Do niedawna cierpienie było skrzętnie ukrywane, jednak ostatnio coraz więcej kobiet decyduje się o tym mówić.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach i dla dzieci znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo To nie Twoja wina - film stworzony z fragmentów listów kobiet po stracie ciąży

Tęczowe dziecko to oznaka nadziei po ciężkich przejściach matki - wcześniejszym poronieniu, urodzeniu martwego malucha, a także śmierci dziecka tuż po jego przyjściu na świat. Tym mianem określa się też dzieci urodzone po wyjątkowo ciężkiej ciąży lub podczas bardzo skomplikowanego porodu. Tęczowe maluchy są po prostu symbolem nadziei.

Tęczowe dziecko. Powstaje klinika dla ich rodzicówTęczowe dzieci to wciąż dla wielu temat tabu. Dla ich rodziców powstała specjalna klinika

Tęczowe dziecko - kiedy przypada jego dzień? To warto wiedzieć

Tęczowe dziecko jest terminem, który trwale zapisał się w ludziej kulturze. Najlepszym dowodem jest ustanowienie dnia poświęconemu takiemu dziecku.  Dzień Tęczowego Dziecka (z ang. Rainbow Baby Day) obchodzony jest na całym świecie 22 sierpnia. Drugą ważną datą dla rodziców tęczowych dzieci jest 15 października, czyli Dzień Dziecka Utraconego. 

Jakiś czas temu, w Stanach Zjednoczonych nowojorska Mount Sinai założyła "Tęczową Klinikę", która ma nieść szczególne wsparcie rodzicom oczekującym narodzin tęczowego dziecka. To pierwsza taka klinika w USA, dodatkowo współpracuje ona z organizacją PUSH for Empowered Pregnancy, która pomaga zapobiegać rodzeniu się martwych dzieci. Obie organizacje chcą stworzyć szkolenie przeznaczone dla rodziców dzieci, które mają się urodzić po poronieniu.

Warto wiedzieć, że tęczowe dzieci mają takie sławne osoby jak:

  • Michelle Obama (3 ciąże, 1 poronienie),
  • Beyonce (4 ciąże, 1 poronienie),
  • Joanna Koroniewska (8 ciąż, 6 poronień),
  • Meghan Markle,
  • Zofia Zborowska,
  • Mark Zuckerberg (jego żona poroniła trzy razy)
  • premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.
  • Aleksandra Żebrowska (kilka poronień oraz ciąża pozamaciczna).

Najlepszy dowodem na zaobserwowanie skali zjawiska są media społecznościowe. Na samym Instagramie ponad 2 miliony rasy użyto hashtagu "rainbow baby".

Tęczowe dzieckoTęczowe dziecko to trudny temat dla wielu mam. Wiąże się z trudnymi emocjami

Więcej o: