Co jeśli nie dostanę się do żadnej szkoły średniej? Pytają uczniowie, którzy boją się o powodzenie w tegorocznej rekrutacji, której wyniki nie są zadowalające. Jak się okazuje wiele młodych osób nie dostało się w pierwszym terminie do wybranych przez siebie placówek. Powodem jest półtora rocznika, które stara się o przyjęcie do szkół.
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Okazuje się, że wiele szkół średnich nie może pozwolić sobie na przyjęcie wszystkich chętnych. Powodem jest przepełnienie spowodowane dodatkowym rocznikiem, który również bierze udział w rekrutacji. Jest to związane z obniżeniem wieku obowiązkowej edukacji w 2014 r. Wtedy do szkół trafiły dzieci, które zostały urodzone w 2007 roku oraz te, które urodziły się od stycznia do czerwca 2008 r.
Jak podaje portal krakow.tvp.pl, szkoły ponadpodstawowe odrzuciły niemal dwa razy więcej kandydatów niż rok wcześniej. Są to osoby, które nie dostały się ani do liceum, ani do technikum, a także do żadnej szkoły branżowej. Chociaż są jeszcze dostępne miejsca rezerwowe, jednak ich ilość jest znacznie mniejsza niż chętnych do kontynuowania nauki.
Jeśli chodzi o przykład uczniów z Krakowa to tam aż 2,6 ty. Młodych osób nie dostało się do wybranej przez siebie szkoły. W dodatkowej rekrutacji zaplanowano niewiele ponad 800 miejsc, jednak one dotyczą mniej popularnych szkół. Nieznaczna ilość wolnych miejsc przypada na licea, prawie 500 dotyczy branżówek, a ponad 300 szkół technicznych.
W tej chwili na otwarcie dodatkowych oddziałów zdecydowało się tylko pięć szkół w Krakowie, kilka na zwiększenie liczebności klas, czytamy na portalu krakow.tvp.pl.
Rozstrzygającą sprawą będzie rekrutacja uzupełniająca, której przebieg rozpocznie się pod koniec lipca. Jest to jedna z możliwości dostania się do szkoły.
Harmonogram rekrutacji uzupełniającej przedstawia się następująco 2022/2023:
Kolejną rzeczą, którą rodzic może zrobić, aby pomóc dziecku dostać się do wybranej przez niego placówki jest dowołanie się od decyzji dyrektora - są na to przewidziane trzy dni od momentu otrzymania wyników rekrutacji. Dyrektor na odpowiedź ma również trzy dni.
Jeśli jednak i wtedy dany uczeń się nie dostanie, miejsca będzie musiał szukać we wrześniu. Oznacza to, że wtedy rodzice muszą zwrócić się do rady powiatu, aby wskazano szkołę z wolnymi miejscami.