10 lat temu to urocze, krótkie imię dla chłopca było hitem! Niestety z roku na rok jest coraz niżej w rankingu

Chociaż imię Michał jeszcze 10 lat temu biło rekordy popularności, to ostatni rok przyniósł mu duży spadek w rankingu. Przez lata znajdowało się ono bowiem w pierwszej dziesiątce, a w 2021 roku znalazł się dopiero na 16 pozycji.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Michał jest imieniem pochodzenia hebrajskiego i znajdziemy je nawet w Biblii - właśnie tak nazywał się jeden z archaniołów, stojący na czele hufców niebieskich walczących z szatanem. Imię to można przetłumaczyć jako "któż jest jak Bóg?" lub "podobny do Boga". Co ciekawe, w Polsce mamy ponad trzysta kościołów pod wezwaniem tego patrona, a ponad dwieście nazw miejscowości wywodzi się od tego imienia.

Imię Michał w Polsce znane jest od stuleci

Chociaż imię Michał pojawiło na polskich ziemiach się już w średniowieczu, to szczególną popularność zyskało dopiero w XIX wieku. Przez wiele lat znajdowało się nawet w czołówce imion nadawanych chłopcom w naszym kraju.

Zobacz wideo Co należy wiedzieć o karmieniu dziecka po porodzie? Położna o najważniejszych kwestiach

Imię to nosiło wielu władców, między innymi cesarze bizantyjscy Michał I Rangabe, Michał II Amoryjczyka czy Michał III Metystesa, rosyjski car Michał I Fiodorowicza, a nawet król Polski - Michał Korybut Wiśniowiecki. 

Imię to jest bardzo popularne w Polsce również współcześnie. Nosi je artyści i sportowcy, m.in.: Michał Bąkiewicz, Michał Bajor, Michał Piróg, Michał Szpak, Michał Żebrowski, czy Michał Matczak, znany pod pseudonimem Mata.

Imię Michał dla dziecka. Kiedy obchodzi imieniny i jakie są zdrobnienia?

Rodzice często decydują się na imię Michał ze względu na jego prostotę i łatwość w wymowie. Posiada również wiele uroczych zdrobnień, na przykład: Michaś, Michałek, Miś czy Misiek.

Najpopularniejszym dniem imienin jest 29 września, kiedy w kościele katolickim wspomina się głównego patrona, czyli św. Michała Archanioła. Michałowie mogą jednak świętować również: 23 stycznia, 10 lutego, 2 i 14 marca, 10 kwietnia, 4, 8, 14 i 23 maja, 14 i 20 czerwca, 5 lipca, 25 i 29 sierpnia, 1 i 6 września oraz 23 listopada.

Więcej o: