Wymagania dla rodziców chrzestnych. Nie wystarczy przynieść zaświadczenie. Ksiądz może zapytać o życie intymne

Wymagania dla rodziców chrzestnych nie dotyczą tylko sprawowania opieki nad dzieckiem i pomocy jego rodzicom. Okazuje się, że i swoje "trzy grosze" ma także Kościół. Zgodnie z obowiązującym prawem kościelnym kandydat na rodzica chrzestnego musi posiadać nie tylko sakrament Eucharystii czy bierzmowania, ale także okazać się specjalnym zaświadczeniem. Nie wszyscy je mogą otrzymać.

Wymagania dla rodziców chrzestnych są naprawdę duże. Nie chodzi tu o samą opiekę nad podawanym do chrztu dzieckiem, czy pomaganiu jego rodzicom - a przede wszystkim o specjalne zaświadczenie, które jest wydawane przez księdza proboszcza. Zanim do tego dojdzie, duchowny ma prawo zadać kilka pytań - również tych nieco intymnych.

Zobacz wideo Kiedy Coppola kręcił "Ojca chrzestnego", bohaterowie "Rio Connection" naprawdę kręcili mafijne interesy [Popkultura odc. 109]

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Wymagania dla rodziców chrzestnych stawiane przez Kościół

Jeśli chodzi o kwestie formalne dotyczące wymagań dla rodziców chrzestnych, to muszą oni dostarczyć kartkę o odbytej spowiedzi oraz zaświadczenie ze swojej parafii, informujące o tym, że spełniają oni wymagania stawiane przez Kościół. Ponadto w niektórych parafiach, zwykle na kilka dni przed uroczystością chrztu organizowane są krótkie szkolenia, w czasie których: omawiany jest przebieg uroczystości, wyjaśniane jest znaczenie sakramentu, roli rodzica chrzestnego oraz symboli z nim związanych.

Dodatkowo rodzicem chrzestnym może zostać osoba, która:

  • ukończyła szesnaście lat, chyba że biskup diecezjalny określił inny wiek albo proboszcz uznał, że można zastosować wyjątek;
  • jest katolikiem, bierzmowanym i przyjęła już sakrament Najświętszej Eucharystii;
  • prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić;
  • jest wolna od jakiejkolwiek kary kanonicznej, nie głosi herezji.

Intymne pytania, które może zadać ksiądz

Okazuje się, że uzyskanie zaświadczenia potwierdzające spełnianie wymagań stawianych przez Kościół przyszłym rodzicom chrzestnym nie jest wcale takie proste. Spowiedź to nie wszystko. W większości przypadków trzeba odbyć osobistą wizytę na plebanii i odpowiedzieć na kilka pytań, również bardzo intymnych. Ksiądz ma prawo zadać pytanie dotyczące uczestnictwa we mszy świętej, praktykowania wiary katolickiej i uczęszczania na lekcje religii. Jednak jeśli ma wątpliwości co do moralności owego kandydata może zapytać taką osobę, czy żyje ona w trwałej okazji do grzechu. Chodzi oczywiście, czy dana osoba żyje w nieformalnym związku, lub co grosza - jest po rozwodzie.

Osoba, która chce zostać matką chrzestną lub ojcem chrzestnym, musi podpisać oświadczenie, które dotyczy jej życia sakramentalnego i praktyk religijnych. Jednak ostateczną decyzję, czy jest ona godna pełnienia tak odpowiedzialnej funkcji podejmuje i tak ksiądz. Zdanie rodziców jest tu mniej ważne od opinii duchownego. Wszak jeśli chodzi o prawo kościelne dotyczące udzielania chrztu, to jeśli rodzice pragną ochrzcić dziecko tylko ze względu na opinię otoczenia, znajomych bądź rodziny - duchowny ma bowiem pełne prawo, odmówienia udzielenia chrztu dziecku.

Więcej o: