Nowy plan lekcji od września. Uczniowie muszą nastawić się na zmiany. MEiN wprowadza nowe przedmioty

Nowy plan lekcji od września. Uczniowie oraz nauczyciele muszą nastawić się na duże zmiany, które wejdą do szkół wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Przedstawiamy zmiany, które przygotowało MEiN wraz z szefem tego resortu, Przemysławem Czarnekiem.

Nowy plan lekcji od września pełny będzie zmian. Niektóre przedmioty zostaną zastąpione innymi, kładziony będzie także nacisk na umiejętności praktyczne związane z udzielaniem pierwszej pomocy i radzeniu sobie w sytuacji zagrożenia. Resort edukacji również chce położyć kres zwolnieniom z wychowania-fizycznego. Już nie wystarczy informacja od lekarza rodzinnego. Modyfikacji ulegnie również matura.

Zobacz wideo Czy polskie szkoły powinny uczyć obsługi broni? Pytamy posłankę Dziemianowicz-Bąk

Więcej informacji znajdziesz na stornie głównej Gazeta.pl.

Nowy plan lekcji od września. Jakie zmiany czekają uczniów?

W nowym roku szkolnym, który rozpocznie się za trochę ponad miesiąc - najwięcej zmian dotyczy planu lekcji. Pojawią się zupełnie nowe przedmioty, a inne zostaną nieco unowocześnione i zmodyfikowane, do bieżących potrzeb.

Najwięcej kontrowersji niesie ze sobą pomysł wprowadzenia we wszystkich szkołach ponadpodstawowych zajęć dotyczących obsługi broni. Resort edukacji modyfikuje podstawę programową przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa. Przedmiot ten ma być obowiązkowy dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Jednak program nauczania zostanie uzupełniony o elementy przysposobienia obronnego, czyli zapoznanie z bronią i strzelanie na strzelnicy. Dodatkowo, według projektu, rozszerzona zostałaby także nauka pierwszej pomocy o znajomość pierwszej pomocy w sytuacji wystąpienia zagrożenia z użyciem broni konwencjonalnej.

Kolejną nowością jest zastąpienie wiedzy o społeczeństwie przedmiotem Historia i Teraźniejszość, gdzie oprócz zagadnień związanych z tematami dotyczącymi społeczeństwa, państwa czy podstawowych zagadnień politycznych, uczniowie będą uczyć się historii najnowszej. Pojawią się takie tematy jak żołnierze wyklęci, historia kardynała Wyszyńskiego, czy Jana Pawła II oraz zagadnienia bardzo współczesne typu katastrofa smoleńska i pandemia COVID-19.

Nowa matura i zwolnienie z w-fu tylko od specjalisty

Jedną z głośniejszych zmian, jaka czeka przyszłych maturzystów będzie nowa matura. Jak przyznał sam minister edukacji, Przemysław Czarnek - będzie ona nieco trudniejsza od dotychczasowych. Uczniowie będą musieli zdawać jeden z przedmiotów na poziomie rozszerzonym, a po dłuższej przerwie wróci matura ustna z języka polskiego. Tutaj uczniowie będą losować dwa pytania - jedno będzie dotyczyło wiedzy na temat przeczytanych lektur (te pytania uczniowie poznają wcześniej), a drugie ma obejmować zagadnienie związane ze sztuką lub literaturą - czyli sprawdzona zostanie wiedza ze wszystkich lat edukacji.

Kolejną zmianą jest zwolnienie z zajęć wychowania fizycznego. Nauczyciele chcą walczyć z plagą uczniów, którzy nie ćwiczą na zajęciach. Od września zostanie wprowadzona zasada, że dłuższe zwolnienie z tego przedmiotu nie będzie respektowane jeśli wystawi je lekarz rodzinny. Potrzebne będzie zaświadczenie od specjalisty, np. kardiologa albo ortopedy.

Więcej o:
Copyright © Agora SA