Niektóre dzieci walczą o życie. Niepokojące doniesienia na temat ospy wietrznej

Od momentu zniesienia obowiązku noszenia maseczek w miejscach publicznych oddział chorób infekcyjnych i pediatrii w szpitalu Żeromskiego w Krakowie przyjmuje coraz więcej małych pacjentów z poważnymi powikłaniami ospy wietrznej. O problemie poinformowała tvn24.pl ordynatorka doktor Lidia Stopyra.

Ospa wietrzna u dzieci pojawia się bardzo często. Choroba rozprzestrzenia się szybko i przenoszona jest drogą kropelkową. W Polsce każdego roku ospę rozpoznaje się u około 200 tysięcy pacjentów. Towarzyszy jej charakterystyczna, swędząca wysypka na ciele, bóle głowy i mięśni. 

Zobacz wideo Ospa wietrzna u dziecka - jak sobie z nią radzić?

Niepokojące doniesienia na temat ospy

Zwykle choroba przebiega łagodnie. Jednak jak poinformowała w rozmowie z tvn24.pl dr Lidia Stopyra z Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii w szpitalu im. Stefana Żeromskiego w Krakowie, w ostatnich miesiącach do szpitala trafia więcej dzieci z ciężkimi powikłaniami. Zdaniem lekarki problem nasilił się po zniesieniu obowiązku noszenia maseczek w miejscach publicznych.

"Rodzice nie skojarzyli tego w ogóle z ospą"

Obecnie na oddziale leży około 10 dzieci z ciężkimi powikłaniami. - Od początku wiosny przyjęliśmy około 30-40 kilkuletnich dzieci w stanie zagrożenia życia, z ciężkimi powikłaniami po ospie wietrznej. Gdyby do tego doliczyć powikłania takie jak zapalenie płuc i odwodnienie z powodu gorączki, ta liczba jest jeszcze wyższa. Jedna z dziewczynek przyjechała do nas z ciężkim krwotokiem. Rodzice nie skojarzyli tego w ogóle z ospą. Zgłosili się, gdy dziecko krwawiło już ze wszystkiego - poinformowała Stopyra. Lekarka wśród innych przypadków powikłań wymienia sepsę, zapalenie mózgu, nacieki, zaburzenia krzepnięcia krwi. 

Jak podkreśla lekarka, rodzice na ogóle nie zdają sobie sprawy, że ospa może mieć takie konsekwencje. Powszechnie uważa się, że to łagodna infekcja. Jednak nie zawsze tak jest. Dlatego też Stopyra zachęca rodziców do szczepienia dzieci. Szczepienie jest bezpieczne i zabezpiecza przed objawami ospy na całe życie. Wymagane są dwie dawki preparatu, z czego każda kosztuje około 270 zł. Skuteczność przekracza 90 proc. 

Wasze historie i opinie są dla nas ważne. Czekamy na Wasze listy i komentarze. Piszcie do nas na adres: kobieta@agora.pl lub edziecko@agora.pl. Najciekawsze listy opublikujemy.

Więcej o: