Cechuje się odwagą, nic więc dziwnego, że patronuje mu lew. Imię Leon, wywodzące się właśnie od oznaczającego króla zwierząt słowa "leo", staje się coraz popularniejsze. Nosi je wielu chłopców w Polsce. Według rankingów w 2021 awansowało do pierwszej dziesiątki: na miejsce szóste. Czy ten trend będzie rósł w kolejnych latach? Popularności tego imienia można doszukiwać się w jego bogatej historii.
To imię dla chłopca może budzić skojarzenia z innymi kulturami. Brzmi dość obco i wydaje się, że zdecydowanie nie jest zakorzenione w naszej tradycji. Choć jako Leon pierwsi przyjęli je Grecy, na ziemiach polskich notuje się je jednak już od XV wieku. Ma także swój słowiański odpowiednik: Lew, spopularyzowany m.in. przez Tołstoja. Polacy również mają swojego pisarza o tym imieniu - Leona Kruczkowskiego. Badacze doszukują się także łacińskich źródeł. Leon pochodzi od łacińskiego "leo", oznaczającego lwa. Łacińskiego nazewnictwa używa się również przy opisie znaku zodiaku.
Osoby o imieniu Leon przyjmują cechy lwa - siłę, dostojność, odwagę i umiejętności przywódcze. Poza tym nie wahają się podejmować trudnych decyzji. Są także uduchowionymi ludźmi, ceniącymi mądrość i spokój. Ich charakter sprawia, że dobrze sprawdzą się na kierowniczych stanowiskach. To urodzeni liderzy z misją, dbający o komfort swój i ludzi w swoim otoczeniu. Liczba powiązana z tym imieniem to 2, a astrologiczny znak to, co może być zaskakujące, nie Lew, a Waga.
Najpowszechniejszą datą imienin Leona jest 10 listopada, ale chłopcy o tym imieniu mogą świętować częściej, aż 12 razy w roku: 20 lutego, 14 marca, 11 kwietnia, 19 kwietnia, 22 kwietnia, 12 czerwca, 28 czerwca, 3 lipca, 17 lipca, 20 lipca, wspomnianego 10 listopada i 16 listopada. Zaletą tego imienia jest też ilość zdrobnień i innych modyfikacji: od zagranicznych Leone, Leonardo i Lionela, po brzmiące swojsko Leoś i Leonek. Jeszcze w 2019 roku nazwano tak 4345 chłopców (14. miejsce), w 2020 - 5018 (9. miejsce), a w 2021 - 5296 (6. miejsce). Wyprzedzili go tylko Jakub, Franciszek, Aleksander, Jan i najpopularniejszy Antoni.