To imię dla chłopca oznacza siłę i odwagę. Staje się coraz popularniejsze wśród rodziców

Wybierając imię dla pociechy warto zastanowić się nad jego znaczeniem. Świeżo upieczeni rodzice coraz śmielej podejmują decyzję o nadaniu dziecku niestandardowego imienia, które niesie jednak ze sobą pewne przesłanie. Jeden z popularnych ostatnio wyborów - Leon - ma ze śmiałością dużo wspólnego. Cechuje między innymi ludzi odważnych.

Cechuje się odwagą, nic więc dziwnego, że patronuje mu lew. Imię Leon, wywodzące się właśnie od oznaczającego króla zwierząt słowa "leo", staje się coraz popularniejsze. Nosi je wielu chłopców w Polsce. Według rankingów w 2021 awansowało do pierwszej dziesiątki: na miejsce szóste. Czy ten trend będzie rósł w kolejnych latach? Popularności tego imienia można doszukiwać się w jego bogatej historii.

Imię Leon - jakie jest jego pochodzenie?

To imię dla chłopca może budzić skojarzenia z innymi kulturami. Brzmi dość obco i wydaje się, że zdecydowanie nie jest zakorzenione w naszej tradycji. Choć jako Leon pierwsi przyjęli je Grecy, na ziemiach polskich notuje się je jednak już od XV wieku. Ma także swój słowiański odpowiednik: Lew, spopularyzowany m.in. przez Tołstoja. Polacy również mają swojego pisarza o tym imieniu - Leona Kruczkowskiego. Badacze doszukują się także łacińskich źródeł. Leon pochodzi od łacińskiego "leo", oznaczającego lwa. Łacińskiego nazewnictwa używa się również przy opisie znaku zodiaku.

Jest odważny. Jaki jeszcze?

Osoby o imieniu Leon przyjmują cechy lwa - siłę, dostojność, odwagę i umiejętności przywódcze. Poza tym nie wahają się podejmować trudnych decyzji. Są także uduchowionymi ludźmi, ceniącymi mądrość i spokój. Ich charakter sprawia, że dobrze sprawdzą się na kierowniczych stanowiskach. To urodzeni liderzy z misją, dbający o komfort swój i ludzi w swoim otoczeniu. Liczba powiązana z tym imieniem to 2, a astrologiczny znak to, co może być zaskakujące, nie Lew, a Waga.

Imię Leon na 6. miejscu w rankingu imion męskich 2021Imię Leon na 6. miejscu w rankingu imion męskich 2021 dane.gov.pl

Leon - imieniny, zdrobnienia

Najpowszechniejszą datą imienin Leona jest 10 listopada, ale chłopcy o tym imieniu mogą świętować częściej, aż 12 razy w roku: 20 lutego, 14 marca, 11 kwietnia, 19 kwietnia, 22 kwietnia, 12 czerwca, 28 czerwca, 3 lipca, 17 lipca, 20 lipca, wspomnianego 10 listopada i 16 listopada. Zaletą tego imienia jest też ilość zdrobnień i innych modyfikacji: od zagranicznych Leone, Leonardo i Lionela, po brzmiące swojsko Leoś i Leonek. Jeszcze w 2019 roku nazwano tak 4345 chłopców (14. miejsce), w 2020 - 5018 (9. miejsce), a w 2021 - 5296 (6. miejsce). Wyprzedzili go tylko Jakub, Franciszek, Aleksander, Jan i najpopularniejszy Antoni.

Więcej o: