Kolejne zmiany od nowego roku szkolnego. Dotyczą m.in. zwolnień z zajęć WF

Tym razem o zmianach w szkołach od 1 września poinformował minister sportu i turystyki - Kamil Bortniczuk. Zmiany te dotyczą lekcji wychowania fizycznego, które niestety nie cieszą się wysoką frekwencją i mają uczniom utrudnić unikanie ich.

Więcej informacji o aktualnej sytuacji w polskim szkolnictwie na stronie Gazeta.pl

Dzieci i młodzież od kilku tygodni odpoczywają w czasie wakacyjnej przerwy od nauki. Z kolei ministerstwo edukacji i nauki wraz z resortem sportu i turystyki szykują dla nich nowe zmiany, które będą obowiązywać w kolejnym roku szkolnym.  

Mniej zwolnień z zajęć WF

Kamil Bortniczuk, minister sportu i turystyki był gościem radia RMF FM. Został spytany m.in. o niską frekwencję uczniów na szkolnych zajęciach sportowych. Około 30 procent uczniów nie chodzi na WF.

Te statystyki zostaną radykalnie zmniejszone, ponieważ tzw. zwolnienia z lekcji WF, semestralne czy dłuższe, będą respektowane tylko wówczas, gdy wystawi je lekarz specjalista, a nie tak jak dotychczas lekarz rodzinny

- zapowiedział minister. Dodał, że to decyzja podjęta w porozumieniu z ministerstwem edukacji i nauki i ma wejść w życie na początku kolejnego roku szkolnego. 

Zobacz wideo Przyzwyczajenia, trendy, zalecenia medyczne i dobre rady. Czyli skąd właściwie brać wiedzę o pielęgnacji noworodka?

Więcej pracy dla nauczycieli WF

Minister sportu i turystyki poinformował także o innej, znacznie większej zmianie, jaka pojawi się w niektórych polskich szkołach od 1 września:

Drugą potężną zmianą, którą wprowadzamy od 1 września (na razie pilotażowo, na Lubelszczyźnie i na Opolszczyźnie), a od 1 września 2023 r. już w całej Polsce jest absolutnie unikatowy program Narodowa Baza Talentów, program informatyczny, który został zakupiony przez ministerstwo sportu i przekazany ministerstwu edukacji, w ramach którego każdy nauczyciel WF będzie zobowiązany do przeprowadzenia szeregu testów w każdym semestrze, które po pierwsze pozwolą na wyłowienie talentów [...], a po drugie to będzie świetne narzędzie do monitorowania tego, ile dzieciaków uczęszcza na WF, ile nie poddaje się tym testom

- zapowiedział Bortniczuk.

Więcej o: