Za wycieczkę rowerową z dzieckiem grozi mandat. Niewiedza może kosztować rodziców 1500 zł

Przyjemny rodzinny wypad na rowery może skończyć się wysokim mandatem dla rodzica. Za wycieczkę rowerową z dzieckiem bez ważnego dokumentu grozi kara nawet do 1500 zł. Karta rowerowa nadal jest wymagana do poruszania się po drogach publicznych, strefach zamieszkania czy strefach ruchu. Sprawdź, jakich sytuacji się wystrzegać.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Karta rowerowa to jeden z pierwszych dokumentów prowadzenia pojazdu, jaki zdobywam jeszcze w szkole podstawowej. Często jednak zapominamy o tym, iż jest to wymagane przez służby, by skontrolować uprawnienie osoby, która nie ukończyła 18 do prowadzenia roweru. 

Mandat za wycieczkę rowerową z dzieckiem

Posiadanie karty rowerowej świadczy o tym, że dziecko ma wiedzę i umiejętności techniczne, które pozwalają mu bezpiecznie i rozsądnie uczestniczyć w ruchu drogowym. Przepisy jasno mówią, że osoba poniżej 18 roku życia zobowiązana jest do posiadania odpowiedniego dokumentu, by poruszać się na rowerze czy hulajnodze.

Kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP zaprzecza jednak informacji, że dziecko, które bez opieki rodzica, poruszające się rowerem bez stosownych uprawnień, może zostać ukarane mandatem karnym, w wysokości 1500 zł. 

Zatrzymując nieletniego za złamanie przepisów, policjant, jeśli uzna, że wykroczenie jest niewielkie, może pouczyć młodego kierowcę. Jeśli jednak sprowadził na kogoś zagrożenie, policjant sporządzi odpowiednią dokumentację, która trafi następnie do sądu rodzinnego

- przekazał kom. Robert Opas w rozmowie z gazetaprawna.pl

Zobacz wideo Czy za brak kasku na rowerze można dostać mandat?

Kara za jazdę jednośladem bez karty rowerowej

Który zatem przepis prawny mówi o mandacie za brak karty rowerowej? Jest to artykuł art. 94 par. 1a, który pojawił się na mocy nowelizacji w Kodeksie Wykroczeń. Brzmi następująco:

Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd inny niż mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze nagany albo karze grzywny do 1500 złotych.

Kom. Robert Opas twierdzi, że zależy to, przede wszystkim od rozpatrzenia indywidualnego przypadku. Dodał także, że zgodnie z Kodeksem Wykroczeń, na zasadach w nim określonych, za wykroczenia odpowiada ten, kto popełnia czyn zabroniony po ukończeniu 17 lat. Policjant podkreślił, że egzamin na kartę rowerową należy zdać w szkole podstawowej, a po jej ukończeniu w odpowiednim wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego. W opublikowanych wcześniej terminach egzaminy takie organizują też komendy policji.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoby w wieku 10-18 lat, które poruszają się samodzielnie rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego (UTO), np. deskorolką elektryczną lub urządzeniem samobalansującym, powinny posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1, T. Dzieci do lat 10 mogą poruszać się jednośladem tylko pod opieką dorosłych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.