Rzadkie imiona żeńskie. Niektóre z nich były hitem za czasów naszych babć. Dziś mało kto je wybiera

Rzadkie imiona żeńskie jak Jadzia, Elżbieta, czy Regina jeszcze kilkadziesiąt lat temu były jednymi z popularniejszych, które były nadawane dziewczynkom. Jednak z biegiem czasu odeszły do lamusa i ustąpiły miejsca Lenie, Zosi i Hani. Przedstawiamy listę pięciu imion, które były hitem za czasów naszych babć.

Rzadkie imiona żeńskie, które często nosiły nasze babcie, wcale nie są pozbawione uroku. Są klasyczne i o wyjątkowym znaczeniu. Choć teraz mało kto je wybiera. Ostatnimi czasy wraca moda na „stare" i tym samym o tych imionach jest coraz głośniej, więc może za jakiś Leokadia lub Bronka znów pojawią się w rankingu najpopularniejszych imion dla kobiet.

Zobacz wideo "Sonia?! To nie jest imię dla człowieka!". Rodzice opowiadają, jak wybierali imię dla dziecka

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Rzadkie imiona żeńskie, dziś mało kto wybiera je dla swoich córek

Rzadkie imiona żeńskie, które znudziły się przyszłym rodzicom to głównie te, które nosiły nasze babcie i prababcie. Były one bardzo popularne z początkiem XX wieku, gdzie wiele małych dziewczynek miało na imię Jadzia, Elżbieta, Renia, Leosia, czy Bronka. Chociaż moda na wszystko co stare wraca ponownie, za jakiś czas może zamiast kierować się rankingiem najpopularniejszych imion dla dziewczynek, rodzice sięgną do tych mniej popularnych, ale równie pięknych i przede wszystkim oryginalnych.

Jadwiga, Jadzia to kobieta o szalonym usposobieniu. Bardzo pracowita - nie lubi bezczynności, ale także i odpowiedzialna. Najważniejsza jest zawsze dla niej rodzina i duże grono przyjaciół. Nie lubi nudy, zdecydowanie woli jak się dużo dzieje. Odznacza się także ogromną siłą psychiczną, idzie przez życie jak burza, mając za nic wszelkie przeciwności losu.

Elżbieta to jedno z imion, które dziś przykrył kurz. Jest piękne, bardzo klasyczne i eleganckie. Wszak jest to imię nadawane wśród wielu koronowanych głów. Mała Ela zwykle bywa ogromną "przylepą" - chce być zawsze blisko swoich rodziców. Chociaż w dorosłości stawia mocno na indywidualizm i zdrowy egoizm, to kontakty rodzinne są nadal dla niej bardzo ważne.

Regina, czyli imię żeńskie pochodzące od łacińskiego słowa regina - "królowa". W Polsce znane jest od XIV wieku i częściej było nadawane w domach szlacheckich i mieszczańskich - niż u chłopstwa. Regina to bardzo tajemnicza kobieta. Potrafi umiejętnie skrywać swoje emocje oraz uczucia nawet przed ukochaną osobą. Nie lubi okazywać żadnej słabości. Jest silna i skupiona na pracy, co często przeradza się w przesadny pracoholizm.

Leokadia, czyli Leosia to zapominane imię żeńskie, które w obecnych czasach nie jest za bardzo popularne. Pochodzi z języka greckiego i oznacza "troszcząca się o lud". Jest to imię idealne dla tych dziewczynek, które urodziły się w znaku Panny i Koziorożca. Jako ciekawostkę dodamy, że popularna polska raperka Young Leosia, gwiazda mediów społecznościowych, znana wśród nastolatków ma na drugie imię ma właśnie Leokadia. Zapewne stąd też wziął się jej pseudonim artystyczny.

Bronisława, czyli żeński odpowiednik Bronisława. Brzmi to może trochę śmiesznie, ale imię Bronka było bardzo popularne jeszcze z początkiem XX wieku, jako właśnie damski odpowiednik męskiego imienia Bronisław. To staropolskie imię żeńskie, złożone z członów Broni- i -sława oznacz zatem „kobietę, która broni sławy". Bronka to kobieta, która lubi spokój. Nie dla niej wielkomiejskie życie. Woli bezpośredni kontakt z naturą oraz podkreślenie silnych związków z bliskimi i z rodziną.

Idealne imię dla dziewczynki. Stare? Modne? Oryginalne?

Wybór imienia dla dziecka to jedna z ważniejszych decyzji, którą mają do podjęcia przyszli rodzice. Ma to być imię stare, jakie było noszone przez babcie? Czy może jedno z popularniejszych, które nie tylko jest ładne, ale i modne? A może oryginalne? Podpowiedzi jest ogrom, dlatego im więcej propozycji - tym ciężej się zdecydować.

Jednak najważniejsze przy wyborze imienia dla dziecka jest to, że powinno ono podobać się przyszłym rodzicom, nawet jeśli babcia, dziadek, ciocia, albo jakaś sąsiadka mówią inaczej.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.