Od kiedy dziecko może jeździć na podstawce zamiast fotelika? Za pomyłkę rodziców grożą mandaty

Wiele rodziców zastanawia się od kiedy dziecko może jeździć na podstawce zamiast fotelika? Bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem jest szczególnie ważne gdy pasażerem są najmłodsi. Wybór zależy od wieku i wzrostu pociechy, z kolei pomyłkę rodzica może wiązać się z mandatem.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Za bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy samochodem odpowiada rodzic, który koniecznie musi pamiętać o spełnieniu wielu istotnych kryteriów. Przepisy prawa nakreślają jednak pewne wymogi, które należy przestrzegać, a ich zbagatelizowanie może wiązać się z kosztownym mandatem. 

Bezpieczny fotelik samochodowy zależy od wielu czynnikówOd jakiego wieku dziecko może jechać w foteliku?

Przepisy dotyczące fotelików i podkładek podczas podróży

Rodzice często zastanawiają się nad tym, od kiedy dziecko może jeździć na podstawce i czy na pewno okaże się to w pełni bezpieczne. Przepisy te są uregulowane prawnie, dlatego warto dokładnie przeanalizować decyzję, ponieważ zły wybór nie tylko może zagrażać bezpieczeństwu dziecka, ale także narazić nas na nieprzyjemności. 

Przepisy mówią, że dziecko musi podróżować w foteliku, do momentu aż jego wzrost nie przekroczy 150 cm. Od tej sytuacji jest jednak wyjątek. Z fotelika można bowiem zrezygnować wówczas, gdy dziecko waży więcej niż 36 kg i ma przynajmniej 135 cm wzrostu. Należy podkreślić, że musi ono siedzieć wtedy z tyłu, z użyciem pasów bezpieczeństwa. Jeszcze do niedawna reguła była zupełnie inna, a głównym. Kryterium był wiek dziecka. Sytuacja zmieniła się jednak w 2017 roku, wraz z aktualizacją przepisów drogowych. 

Zobacz wideo Testy zderzeniowe fotelików dla dzieci cz. 2

Od kiedy dziecko może jeździć na podstawce?

Żeby w odpowiedni sposób dopasować podkładkę do dziecka, należy bliżej zapoznać się z parametrami dostępnych na rynku modeli. Odpowiedni wybór i zakup może zagwarantować nam produkt typu dwa w jednym - fotelik po rozmontowaniu zamieni się w podkładkę. Dziecko może używać jej od osiągnięcia około 130 cm wzrostu. Warto wspomnieć, że ogromne znaczenie ma także waga pociechy. Podkładki stosuje się już od II grupy wagowej, dlatego posadzisz na nich dzieci ważące od 15 kg. Przepisy nie wskazują jednak konkretnych wytycznych - przyjmuje się, że zamiana fotelika może być stosowana po ukończeniu 4. roku życia. 

Od 1 stycznia 2022 roku weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym, która zwiększa kary za wykroczenia na polskich drogach. Mandaty za niewłaściwe przewożenie dzieci, zostały zmienione ze 150 zł na 300 zł. Kierowca za wykroczenie tego typu dostanie też 6 pkt. karnych. Dla porównania: w Hiszpanii mandat za tego typu wykroczenie wynosi (w przeliczeniu) ok. 900 zł!

Kierowcy w Polsce mogą zostać ukarani grzywną 300 zł i 6 pkt. karnymi m.in. za:

  • Przewożenie w foteliku samochodowym lub innym urządzeniu przytrzymującym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu przy aktywnej poduszce powietrznej dla pasażera.
  • Przewożenie na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego poza fotelikiem lub innym urządzeniem przytrzymującym dziecka mającego mniej niż 150 cm wzrostu.
  • Przewożenie dziecka w foteliku lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci zainstalowanym niezgodnie z zaleceniami producenta urządzenia, wskazującymi, w jaki sposób urządzenie może być bezpiecznie stosowane.
  • Przewożenie dziecka w wieku poniżej 3 lat w pojeździe niewyposażonym w pasy bezpieczeństwa i fotelik dla dziecka lub w pasy bezpieczeństwa i inne urządzenie przytrzymujące dla dzieci.
Więcej o: