Bon turystyczny - na co można wykorzystać? To dla rodziców jak drugie 500 plus, ważny jest jednak termin

Termin ważności bonu turystycznego powoli się kończy. Dla wielu rodzin to dodatkowe, wakacyjne 500 plus. Ważne jednak, by wykorzystać go w najbliższych miesiącach, ponieważ późniejsza realizacja nie będzie możliwa. Podpowiadamy, gdzie można go zrealizować.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

To ostatni dzwonek, by wykorzystać dodatkowy zastrzyk gotówki na wakacje, którym jest bon turystyczny. Możliwy do zrealizowania jest w wielu obiektach noclegowych, na koloniach oraz obiektach rozrywki czy kultury. Do kiedy można zatem skorzystać z dodatkowych środków przyznanych na dziecko

Bon Turystyczny - Jak skorzystać? - zdjęcie ilustracyjneGdzie można wykorzystać bon turystyczny? To jak drugie 500 plus

Ostatni dzwonek na realizację bonu turystycznego

Bon turystyczny to nic innego jak wsparcie dla polskich rodzin i jednocześnie branży turystycznej w okresie kryzysu wywołanego pandemią COVID-19. To dokument elektroniczny uprawniający do kwoty 500 zł na każde dziecko, który można wykorzystać jedynie do końca września 2022 roku. Z kolei dzieci z niepełnosprawnością otrzymują jednorazowe dofinansowanie na wypoczynek w wysokości 1000 złotych.

Z wakacyjnego świadczenia skorzystało już wiele rodzin, jednak nadal spora część nie została zrealizowana. Według wstępnych założeń bon turystyczny miał obowiązywać do końca marca br., jednak pod koniec zeszłego roku zdecydowano jednak o wydłużeniu jego ważności do końca września tego roku. To oznacza, że zostało coraz mniej czasu na jego realizację, bo już tylko 2,5 miesiąca. Z danych przekazanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych pod koniec czerwca wynika, że na blisko 4,3 mln uprawnionych, nie aktywowano 895 tys. bonów turystycznych.

Zobacz wideo Jak uzyskać i jak wykorzystać bon turystyczny?

Jak zrealizować bon turystyczny? 

Rodzice, którzy chcą skorzystać z wakacyjnego bonu turystycznego muszą aktywować go za pomocą elektronicznej platformy PUE ZUS. Aby tego dokonać, wystarczy: 

  • Zalogować się na swój profil PUE ZUS, jeżeli go nie posiadamy, możemy go szybko i sprawnie założyć poprzez bankowość elektroniczną lub Profil Zaufany.
  • Po zalogowaniu w górnym menu wybrać zakładkę "Ogólny" i przejść do kolejnej zakładki o nazwie "Polski Bon Turystyczny".
  • Kliknąć opcję "Mój bon".
  • Kolejnym krokiem jest naciśnięcie przycisku "Aktywuj bon", wyświetli się okno dotyczące aktywacji bonu, gdzie należy wpisać numer telefonu oraz adres mailowy.
  • Po wpisaniu danych wystarczy wybrać opcję "Aktywuj bon". Otrzymamy informację, że bon jest aktywny, co należy potwierdzić przyciskiem "OK".

Bonem turystycznym można zapłacić za noclegi, kolonie i półkolonie dla dzieci. Wykorzystamy go także w różnych obiektach kultury czy rozrywki. Wszelakie imprezy turystycznie również akceptują tę formę płatności - jednak warto to wcześniej sprawdzić. Lista podmiotów i obiektów, które akceptują bon turystyczny podczas wakacji 2022 została opublikowana na stronie bonturystyczny.polska.travel.

Więcej o: