Kiedy powrót do szkół? Od nowego roku uczniowie muszą nastawić się na zmiany w planie lekcji

Kiedy powrót do szkół? Chociaż lato w pełni, wielu uczniów - a przede wszystkim ich rodziców - zastanawia się nad tym, co przyniesie nowy rok szkolny. Jak zmieni się plan lekcji w myśl nowości, które przygotował resort edukacji? Wyjaśniamy szczegóły.

Kiedy powrót do szkół? Okazuje się, iż data rozpoczęcia roku szkolnego od niepamiętnych czasów jest zarezerwowana na 1 września - to wielu uczniów sprawdza ile jeszcze pozostało dni wolnych. Bowiem szkoła, do której powrócą w nowym roku szklonym, będzie odmieniona. Najwięcej zmian dotyczy nowego planu zajęć.

Zobacz wideo Czy polskie szkoły powinny uczyć obsługi broni? Pytamy posłankę Dziemianowicz-Bąk

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Kiedy powrót do szkół?

Kiedy uczniowie wracają do szkół? Data rozpoczęcia roku szkolnego, zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432, z późn. zm.) oraz § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. poz. 1603, z późn. zm.) przypada na 1 września 2022 roku. Wyjątkiem są te lata, kiedy pierwszy dzień września przypada na sobotę lub niedzielę.

Oznacza to, że rok szkolny 2022/2023 rozpocznie się 1 września 2022 (czwartek), a zakończy 23 czerwca 2023 (piątek).

Nowy rok szkolny - nowy plan lekcji. Jakie zmiany czekają na uczniów we wrześniu?

Z początkiem nowego roku szkolnego 2022/2023 zmieni się wiele, przede wszystkim w programie nauczania w klasach szkół ponadpodstawowych. Ma to związek z wejściem do szkół nowych przedmiotów i modyfikacją planu lekcji.

Jedną z ważniejszych zmian w podstawie programowej jest wprowadzenie nowego przedmiotu. Historia i Teraźniejszość, ma zastąpić wiedzę o społeczeństwie. Podstawa programowa HiTu będzie kłaść nacisk na zagadnienia związane z historią najnowszą, Polski i świata po 1945 roku. Uczniowie będą się uczyć zagadnień poświęconych czasom nie tak bardzo  - a nawet te bliższe, jak katastrofa smoleńska z 2010 roku, czy pandemia COVID-19, która swym zasięgiem objęła cały świat. Licealiści będą też czytać w nowym podręczniku o żołnierzach wyklętych, Janie Pawle II czy ideologiach i nazizmie.

Przedmiot będzie wprowadzany stopniowo: w roku szkolnym 2022/2023 będzie nauczany w klasie I, od w roku 2023/2024 w I i w II klasie.

Wiedza o społeczeństwie ma pozostać jedynie w klasach, gdzie przedmiot ten jest w rozszerzeniu.

Od września w ramach edukacji dla bezpieczeństwa do szkół średnich wrócą najważniejsze elementy przysposobienia obronnego (PO), z elementami radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, takich jak konflikt zbrojny.

Przedmiot ten - dla starszych uczniów - ma być uzupełniany o zajęcia praktyczne, czyli wyjścia na strzelnice i naukę obsługi broni.

Zmiana ma na celu zapewnienie umiejętności obrony w przypadku realnego zagrożenia. Każdy uczeń, który będzie kończył szkołę średnią oprócz teoretycznej wiedzy ma wynieść też praktyczne umiejętności, jak posługiwać się bronią krótką i długą - taki jest plan resortu obrony - czytamy na łamach "Dziennik Gazeta Prawna".

Biznes i zarządzanie dostosowany do aktualnych potrzeb, ale dopiero od 2023 roku

W nadchodzącym roku szkolnym ma się zmienić również podstawa programowa przedmiotu podstawy przedsiębiorczości. Zostanie ona rozszerzona o wiedzę praktyczną, dotyczącą np. rodzajów ubezpieczeń, czy podatków.

Nowy przedmiot, czyli biznes i zarządzanie wejdzie dopiero do szkół we wrześniu 2023 roku.

Będzie realizował założenia obecnego przedmiotu podstawy przedsiębiorczości i rozszerzał je. Planuje się, że dotychczasowy wymiar godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych dla uczniów szkół ponadpodstawowych zostanie utrzymany. W podstawie programowej, oprócz wymagań dla poziomu podstawowego, określone zostaną również wymagania dla poziomu rozszerzonego, tak aby chętni uczniowie mogli przystąpić do egzaminu maturalnego z biznesu i zarządzania jako przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Po raz pierwszy egzamin ten miałby zostać przeprowadzony w 2027 r.

czytamy na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Więcej o:
Copyright © Agora SA