Zasady rekrutacji do szkół ponadpodstawowych 2022/23. Uczniowie muszą pilnować wyznaczonych terminów

Tegoroczna rekrutacja do szkół ponadpodstawowych nie zapowiada się na łatwą. W tym roku bowiem do liceów, techników i szkół branżowych startuje podwójny rocznik, co oznacza, że dla wszystkich może nie starczyć miejsc w klasach. Ponadto uczniowie muszą pilnować wyznaczonych terminów.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2022/2023 trwa od 16 maja 2022 roku. Uczniowie ósmych klas zastanawiają się, jak dostać się do dobrego liceum, technikum czy szkoły zawodowej. W tym roku dostanie się do wymarzonej placówki, może jednak okazać się sporym wyzwaniem. 

Jak wygląda rekrutacja do szkół ponadpodstawowych na rok 2022/23

Ostatnia klasa szkoły podstawowej jest stresująca dla uczniów jak i rodziców, bowiem po jej zakończeniu należy wybrać szkołę i kierunek, który będzie nas dalej kształtował. Podczas rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej ważne są wyniki egzaminu ósmoklasisty, ale także oceny i dodatkowa aktywność szkolna np. wolontariat, udział w wydarzeniach sportowych, konkursach czy olimpiadach.

Pierwszego lipca zostały ogłoszone wyniki testu ósmoklasisty, który w dużej mierze decyduje o dostaniu się do wymarzonej placówki. Teraz wszystkie wnioski są rozstrzygane, a niebawem nastąpi ogłoszenie wyników przyjęcia do szkół. Werdykt może wielu zaskoczyć, bowiem kandydują podwójne roczniki. To oznacza, że może być spory problem z miejscami w szkołach ponadpodstawowych. Wiele z nich mieści się w starych i zabytkowych budynkach, co tylko utrudnia dostosowanie placówki do większej niż zwykle liczby uczniów, choć dyrektorzy robią, co mogą.

Zobacz wideo Zasady organizacji egzaminów w dobie pandemii. Co się zmieni?

Harmonogram ważnych terminów dla uczniów 

Rekrutacja do liceum odbywa się w kilku etapach, a pierwszy z nich zaczął się jeszcze przed egzaminem ósmoklasisty. Należało wówczas złożyć wniosek o przyjęcie do wybranych przez siebie szkół ponadpodstawowych. Następnie, już po egzaminie, gdy otrzyma się wynik, trzeba donieść zaświadczenie z wynikiem do konkretnej placówki. Poniżej przedstawiamy dalszy harmonogram: 

  • 20 lipca 2022 godz. 14.00: komisje podają listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych.
  • 21-27 lipca 2022 (godz. 14.00): kandydaci potwierdzają wolę podjęcia nauki w konkretnej szkole;
  • 28 lipca 2022 godz. 14.00: ostateczne ogłoszenie kandydatów zakwalifikowanych do szkół.

Po ogłoszeniu przez szkoły listy uczniów, którzy zostali zakwalifikowani, należy złożyć w wybranej placówce deklarację woli przyjęcia do szkoły, a więc dostarczyć wymagane dokumenty: oryginał świadectwa ukończenia szkoły podstawowej oraz zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty.

Gdy termin składania dokumentów minie, szkoły publikują oficjalne listy, na których znajdują się kandydaci zakwalifikowani do danej placówki i ci, którym nie udało się dostać do szkoły. Wówczas rozpoczyna się drugi etap rekrutacji, który przebiega podobnie jak pierwszy i daje szansę kolejnym uczniom. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.