Muzyka uspokajająca dla dzieci cieszy się coraz większą popularnością. Nie od dziś wiadomo, że muzyka ma niebagatelny wpływ nie tylko na nastrój słuchacza i jego ogólne samopoczucie, ale także na jego rozwój, a w szczególności pracę mózgu. Niektórzy zalecają, by puszczać dzieciom muzykę już w okresie prenatalnym. Naukowcy podpowiadają, by sięgać po muzykę klasyczną, w szczególności jako warte słuchania wskazując kompozycje Wolfganga Amadeusza Mozarta czy Antonio Vivaldiego. Słuch malucha w pełni wykształca się już podczas życia płodowego, toteż dziecko już w brzuchu matki odbiera takie bodźce, jak dźwięki. Prawdą jest, że muzyka słuchana w tym czasie przez jego matkę, ma na dziecko ogromny wpływ. Jednak duże znaczenie mają tu emocje, jakie wzbudza ona u kobiety. Jeśli ciężarna słucha muzyki, którą lubi i która jej się podoba, jej organizm wytwarza endorfiny, co nie tylko poprawia jej nastrój, ale wpływa na poczucie przyjemności u jej dziecka. Jeśli dziecko uspokaja się w takiej sytuacji przy określonych utworach, warto sięgać po nie również po jego narodzinach. Znajome dźwięki sprawią, że niemowlę poczuje się bezpiecznie i z pewnością będą sprzyjały jego wyciszeniu i uspokojeniu.
Słuchanie muzyki wpływa na różne funkcje organizmu. Muzyka, a szczególnie jej rytmika, korzystnie oddziałuje na rozwój dziecka. Słuchanie muzyki ma niebagatelny wpływ na zmysły, ale także stymuluje rozwój mózgu, pobudzając neurony do dalszego wzrostu. Słuchana od momentu narodzin (a nawet wcześniej) może kształtować wrażliwość dziecka, jego gust czy artyzm. Muzyka wpływa na rozwój intelektualny, emocjonalny oraz społeczny dziecka. Odgrywa ogromną rolę w rozwoju pamięci, koncentracji, podzielności uwagi czy koordynacji ruchowej. Odpowiednio dobrana muzyka może obniżać poziom ciśnienia, zachęcać organizm do relaksu, wyciszenia, przygotowywać do spokojnego snu. Nic więc dziwnego, że dzieciom mającym problemy z zaśnięciem puszcza się muzykę relaksacyjną, która sprzyja rozluźnieniu, wyciszeniu i zapadnięciu w zdrowy sen.
Warto wiedzieć, jakie dźwięki uspokajają dzieci. Bardzo często maluchy uspokajają się przy wszelkiego rodzaju szumach, stukaniach czy innych, monotonnych hałasach. Niejednokrotnie rodzice, nie mogąc uśpić płaczącego niemowlaka, zabierają go na przejażdżkę samochodem, włączają mu w domu suszarkę lub odkurzacz, a maluszek, jak za sprawą czarodziejskiej różdżki, wycisza się i zasypia. Dzieje się tak dlatego, że maluch w łonie matki przyzwyczajony był do otaczającego go szumu, kojarzy mu się on więc z naturalnym bodźcem doznawanym w bezpiecznym środowisku. Słysząc monotonne kapanie deszczu, dźwięki drukarki, odkurzacza czy suszarki, rozpoznaje odgłosy, do których przywykł, przez co uspokaja się. Tego rodzaju dźwięki nazywane są białym szumem i zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia dziecka mogą okazać się przydatne w uspokajaniu i usypianiu malucha. Obecnie nie jest konieczne włączanie suszarki czy odkurzacza, gotowe białe szumy można znaleźć w Internecie. Warto pamiętać, że dziecko dość szybko przyzwyczaja się do określonego dźwięku, dobrze jest więc puszczać mu naprzemiennie różne rodzaje szumu. Przed snem wskazana jest też relaksująca kąpiel, tulenie czy kołysanie – tak, by dziecko zanadto nie przyzwyczaiło się do ściśle określonych warunków zasypiania.
Biały szum porównywany bywa ze skutecznością muzyki klasycznej, często emitowany jest również przez zabawki, które towarzyszą dziecku w zasypianiu. Należy zwrócić uwagę na to, by szum lub uspokajająca muzyka puszczana dziecku nie były zbyt głośne oraz odtwarzane nazbyt długo. Można skorzystać z gotowych kompozycji, oferowanych jako muzyka relaksacyjna dla dzieci. Sprawdzą się chociażby klasyczne kołysanki, zwykle utrzymane w metrum 6/8. Aczkolwiek w nagraniach słuchanych dla odprężenia z powodzeniem stosuje się też odgłosy natury: szum morza, szelest liści czy śpiew ptaków. Niektóre maluchy lubią z kolei nagrania z elementami muzyki etnicznej. Niezależnie od tego, jaki rodzaj muzyki wybierzemy, aby spełniała swoją rolę, musimy puszczać ją odpowiednio cicho, by nie osiągnąć efektu odwrotnego od zamierzonego. Pamiętajmy też, że układ nerwowy każdego człowieka regeneruje się, gdy nie działają na niego dodatkowe bodźce, toteż gdy maluch uspokoi się i zaśnie przy dźwiękach muzyki czy białego szumu, dajmy mu później odpocząć w ciszy.
Zobacz też: Piosenki dla dzieci: największe hity dla maluchów