Kiedy powrót do szkół? Od września uczniów będą obowiązywać nowe przedmioty. Pomysł wzbudził kontrowersje

Od 1 września wraz z dźwiękiem szkolnego dzwonka rozpocznie się nowy rok szkolny 2022/2023, będzie on jednak inny niż poprzednie. Uczniów czekają zmiany i nie każdy jest z nich zadowolony. Co nowego czeka dzieci i młodzież po wakacjach?
Zobacz wideo Czy polskie szkoły powinny uczyć obsługi broni? Pytamy posłankę Dziemianowicz-Bąk

Choć do zakończenia wakacji zostało jeszcze sporo czasu to jednak zmiany, jakie czekają uczniów w nowym roku szkolnym, mogą spędzać sen z powiek wielu osobom. Słychać także głosy krytyki w niektórych kwestiach.

Od września uczniów będą obowiązywać nowe przedmioty, HiT wzbudził kontrowersje

Reforma szkolnictwa trwa. Zmiany, jakie będą wprowadzone obejmą ósmoklasistów czy szkoły ponadpodstawowe. Program nauczania będzie jednak przekształcany stopniowo, pojawią się nowe przedmioty. W kwestii matur także mają nastąpić zmiany.

Uczniowie nie będą mieć już w szkołach WOS-u, teraz zastąpi go HiT, czyli Historia i Teraźniejszość. Jego celem będzie rozszerzenie podstawy programowej dodając zagadnienia z historii świata od 1945 - 2015 roku. Dopuszczony do użytkowania w szkołach podręcznik jest autorstwa prof. Roszkowskiego. Jego treść budzi jednak sporo kontrowersji. Przykładem może być wypowiedź posłanki Katarzyny Lubnauer, która podczas posiedzenia sejmu skomentowała sytuację w następujący sposób:

[...] dzielący, groch z kapustą, chaotyczny, przeładowany, farsa, zbiór dygresji, ideologiczny, publicystyczny, luźny strumień świadomości, pseudo podręcznik, niedostosowany do wieku uczniów [...]

- słuchamy wypowiedź posłanki Koalicji Obywatelskiej. 

Ale to nie wszystko, okazuje się jednak, że we wspomnianym podręczniku, służącym jako źródło wiedzy, są stosowane zwroty i sformułowania, które nie wpłyną pozytywnie na rozwój dzieci. Mowa tu o przykładach gdzie feminizm uważany jest za śmiertelne zagrożenie dla sfery duchowej człowieka. Przeczytać można także, że to ideologie takie jak socjalizm, liberalizm, feminizm, gender atakują wspomnianą strefę duchową, co więcej do ideologii włączono także nazizm!

Wydanie to budzi wiele kontrowersji i sprzeciwów. Na ten moment podręcznik został poddany pod ponowne opiniowanie. Tym razem jego oceną zajmą się Izabella Modzelewska-Rysak, Leszek Rysak, Adam Cisek oraz Karol Wilczyński, autorzy Wydawnictwa Szkolnego i Pedagogicznego (WSiP).

Nowy rok szkolny 2022/2023 to zajęcia praktyczne z użyciem broni

Poza kontrowersyjnym przedmiotem, jakim jest HiT, ministerstwo przygotowało także kilka innych zmian. W szkołach rozpoczną się zajęcia mające zastąpić dawne przysposobienie obronne. Nauczyciele będą kładli nacisk na wiedzę w zakresie reagowania w sytuacjach zagrożenia. W planach są także zajęcia praktyczne, na których uczniowie poznają techniki składania i rozkładania broni. Program zakłada również wyjścia na strzelnice dla starszych klas. 

Kolejną propozycją rządu jest biznes i zarządzanie. Przedmiot, który ma być lepszą wersją poprzednich podstaw przedsiębiorczości. Nieznane są jednak szczegóły jego ramy programowej, ponieważ nadal trwają prace nad ostatecznym kształtem ministerialnej propozycji. 

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Nowa matura 2023? Co się zmieni?

Zmiany dotkną także maturzystów. Centralna Komisja Edukacyjna zapowiedziała nową formułę. W przypadku matury ustnej z języka polskiego uczniowie będą losowali dwa zadania egzaminacyjne. Pierwsze będzie ściśle nawiązywać do znajomości danej lektury i umiejętności tworzenia wypowiedzi. Drugie będzie dotyczyło zagadnień literackich bądź dzieł sztuki i kultury.

Pisemna matura z języka polskiego także ulegnie zmianie. Od 2023 roku będą dwa arkusze. Pierwszy zostanie podzielony na dwie części, jedna to język polski w użyciu, a druga to test historyczno literacki. W drugim arkuszu maturzysta ma za zadanie napisać wypracowanie na więcej niż 400 wyrazów z uwzględnieniem utworów literackich włączonych do obowiązkowego kanonu lektur.

Matura z matematyki 2023 także będzie nieco inna. Pojawi się więcej zadań otwartych typu "prawda -fałsz", oraz zamiast zadań za pięć czy sześć punktów w arkuszu znajdziemy więcej zadań za jeden lub dwa punkty. Na poziomie rozszerzonym nie będzie zadań wielokrotnego wyboru oraz tych z kodowaną odpowiedzią. 

Nowa formuła egzaminów maturalnych zakłada także wydłużenie czasu pisania prac. Test z języka polskiego na poziomie podstawowym napiszemy w 240 minut, na rozszerzonym 210 minut. Egzamin pisemny z matematyki zarówno na poziomie rozszerzonym jak i podstawowym potrwa 180 minut.

Pokazowe arkusze matur 2023 zostały udostępnione przez Centralną Komisję Egzaminacyjną już w marcu bieżącego roku. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA