Nowy plan lekcji od września. Dawno nie było takich zmian w szkołach. Uczniowie nie będą się nudzić

Uczniowie od września 2022 roku będą mieli nowy plan lekcji. Takiej zmiany nie było od dawna. MEiN wprowadził nowe przedmioty dla uczniów starszych klas. Zobaczcie, co czeka uczniów od nowego roku szkolnego.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach i dla dzieci znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czy polskie szkoły powinny uczyć obsługi broni? Pytamy posłankę Dziemianowicz-Bąk

Rok szkolny 2022/2023 będzie pełen zmian. Przede wszystkim dojdą dwa nowe przedmioty - Historia i Teraźniejszość oraz Przysposobienie Obronne. Uczniowie będą się uczyć o pomijanych zwykle na historii czasach najnowszych, na na zmodyfikowanym PO poznają wojskowe zagadnienia od strony praktycznej. Zapoznajcie się z nadchodzącymi zmianami.

Nowe przedmioty w planie lekcji. Uczniowie będą mieli co robić

Uczniowie starszych klas będą od września mieli Historię i Teraźniejszość (HiT) oraz Przysposobienie Obronne (PO). Pierwszy z wymienionych przedmiotów będzie obowiązywał uczniów pierwszych klas szkół ponadpodstawowych i zastąpi dotychczasową Wiedzę o Społeczeństwie (WOS). Na lekcjach HiT uczniowie będą zapoznawać się z zagadnieniami z okresu pomiędzy 1945 a 2015 rokiem. Między innymi będą mówić o takich rzeczach jak katastrofa smoleńska czy pandemia COVID-19.

Kolejnym nową pozycją w planie lekcji będzie Przysposobienie Obronne (PO), które będzie zmodyfikowaną wersją Edukacji Dla Bezpieczeństwa (EDB). W tym przypadku zostaną wprowadzone elementy praktyczne (za portalem Prawo.pl):

  • elementy survivalu, w tym miejsca schronienia,
  • zasady pierwszej pomocy w wersji rozszerzonej,
  • edukacja obronna - w podstawówce obejmuje terenoznawstwo, cyberbezpieczeństwo w wymiarze wojskowym, przygotowanie do treningu strzeleckiego. Natomiast w szkołach ponadpodstawowych uczniowie poznają zasady reagowania w sytuacji zagrożenia wojną, cyberbezpieczeństwa w wymiarze wojskowym oraz przejdą szkolenie strzeleckie. Młodzież będzie strzelać z broni kulowej, pneumatycznej czy replik broni strzeleckiej (ASG). Samo szkolenie będzie odbywać się też na strzelnicach wirtualnych bądź laserowych.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.