Nowy plan lekcji po wakacjach. Uczniowie muszą nastawić się na zmiany

Nowy plan lekcji po wakacjach wejdzie do wszystkich szkół średnich już od 1 września 2022 roku, zgodnie ze zmianami, które przygotowało Ministerstwo Edukacji. Zupełnie nowe zajęcia, nastawione na praktyczne umiejętności, nauka zagadnień poświęconych historii najnowszej, takich jak pandemia COVID-10, czy katastrofy smoleńskiej to tylko niektóre ze zmian.

Nowy plan lekcji po wakacjach, czyli nauka nowych zagadnień to jedna z wielu zmian jakie mają wejść w życie w polskich szkołach z początkiem nowego roku. Resort edukacji przygotował wiele nowości, które będą czekać od września nie tylko na uczniów, ale również na nauczycieli. Przedstawiamy szczegóły.

Zobacz wideo Czarnek: To, że mam tylko jedną żonę, ślub kościelny i tylko małżeńskie dzieci, nie znaczy, że jestem jaskiniowcem

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Nowy plan lekcji po wakacjach. Uczniowie będą uczyć się obsługi broni

Jedną z nowości, która pojawi się w zmienionym planie lekcji jest rozszerzenie podstawy programowej przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa i dodanie treści związanych z obronnością kraju. Od nowego roku szkolnego starsi uczniowie uczyliby się podstawowych zasad strzelectwa i obsługi broni. Dodatkowo, według projektu, rozszerzona została by także nauka pierwszej pomocy o znajomość pierwszej pomocy w sytuacji wystąpienia zagrożenia z użyciem broni konwencjonalnej. Zajęcia gdzie tematyką będzie survival, umiejętność radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia, jakim jest wojna i inne niebezpieczeństwa z pewnością przydadzą się młodym osobom - jednak pomysł wprowadzenia obowiązkowych zajęć z tematyki ściśle wojennej jest mocno komentowany nie tylko wśród uczniów, czy ich rodziców - ale także wśród polityków opozycji.

Zobacz wideo Czy polskie szkoły powinny uczyć obsługi broni? Pytamy posłankę Dziemianowicz-Bąk
Dziś zmieniamy podstawy po to, żeby młodzież w szkołach mogła zapoznać się z teorią, budową broni, a następnie doświadczać praktycznej wiedzy z obsługi broni

- mówił minister Czarnek podczas otwarcia wirtualnej strzelnicy w ZSO nr 1 im. Zbigniewa Herberta w Lublinie. 

Co prawda wprowadzenie zajęć o tematyce wojskowej, nie jest niczym nowym jeśli chodzi o polskie szkoły. W dwudziestoleciu międzywojennym były prowadzone zajęcia z tzw. przysposobienia wojskowego, a chętni uczniowie jeździli na obozy i tam uczyli się zasad panujących w wojsku.

Historia i Teraźniejszość, czyli wizja Ministerstwa Edukacji na zagadnienia z historii współczesnej

Nowym przedmiotem, który miałby pojawić się w polskich szkołach jest Historia i Teraźniejszość, czyli zupełnie nowe spojrzenie na zagadnienia dotyczące historii najnowszej, tej po 1945 roku. Ma ona zastąpić lekcje Wiedzy o Społeczeństwie, w czasie których uczniowie uczyli się np. zasad głosowania, przeprowadzania wyborów, czy zdobywali wiadomości o subkulturach, grupach etnicznych. Popularny WoS obejmował zagadnienia społeczne, polityczne, prawne i międzynarodowe - teraz zostanie zastąpiony przez HiT. Młodzież na zajęciach będzie uczyła się m.in. o katastrofie smoleńskiej z roku 2010, czy pandemii Covid-19, z którą zmagał się cały świat.

Więcej o:
Copyright © Agora SA