Wniosek dobry start 2022/2023 to dla rodziców duża oszczędność. Kto może liczyć na pieniądze od rządu?

Program Dobry Start to inaczej jednorazowe świadczenie w wysokości 300 zł przeznaczone na wydatki związane z rozpoczęciem roku szkolnego. Jego celem jest umożliwienie rodzicom lub opiekunom, zakupu niezbędnej wyprawki. Gdzie i kiedy należy złożyć wniosek, by otrzymać pieniądze od rządu?
Zobacz wideo Najtrudniejsze rzeczy w szkole według Julii Szponer [Lista Plotka]

Nowy rok szkolny, to nie tylko kolejne wyzwania dla uczniów, ale także wydatki dla rodziców. Pomysłem na wsparcie w tym zakresie ma być rządowy program Dobry Start, który przyznaje jednorazowe świadczenie materialne w kwocie 300 złotych.

Jak złożyć wniosek dobry start 2022/2023 i do kiedy?

Wnioski o przyznanie świadczenia 300+ na rok szkolny 2022/2023, można składać już od 1 lipca aż do 30 listopada bieżącego roku wyłącznie drogą elektroniczną. Aby otrzymać rządowe wsparcie dla dzieci rozpoczynających naukę w nowym roku szkolnym, należy przesłać wniosek za pośrednictwem jednego z poniższych systemów.

  1. Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czyli PUE ZUS.
  2. System bankowości elektronicznej.
  3. Portal Emp@tia.

Złożenie wniosku jest bardzo prostą i szybką procedurą. Pamiętajmy, aby do składania formularza przygotować nazwę i adres szkoły, do której uczęszcza nasze dziecko. To jedne z niezbędnych informacji, jakie należy podać, wysyłając dokument.

Logując się na swoje konto PUE ZUS po lewej stronie pojawi się zakładka o nazwie Dobry Start. Klikamy w nią, a następnie wybieramy opcje, utwórz nowy wniosek. Na samym dole wyświetli się informacja, komu przysługuje możliwość wypełnienia danego formularza. Wybieramy odpowiedni wariant (rodzic, opiekun etc.). Kolejno podajemy rok szkolny, w tym przypadku będzie to 2022/2023. 

Następnym krokiem jest podanie numeru konta bankowego, na jaki mają zostać przelane środki. Po wypełnieniu niezbędnych danych śledzimy kolejne instrukcje wyświetlające się na ekranie i tak w kilka minut złożymy formularz.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Kiedy zostanie wypłacona wyprawka 300 plus?

Według oficjalnych informacji znajdujących się na stronie ZUS jeżeli formularz zostanie wypełniony i wysłany do końca sierpnia, to pieniądze otrzymamy najpóźniej 30 września bieżącego roku. Natomiast osoby, które złożą wniosek później, to wyprawka 300 plus będzie wypłacana w ciągu dwóch miesięcy od dnia złożenia formularza. 

Dziś, tj. 14 lipca 2022 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że pierwsze pieniądze trafią do polskich domów już za kilka dni.

Zgodnie z szacunkami z programu Dobry Start, czyli tzw. wyprawki szkolnej, skorzysta w tym roku ponad 4,4 mln dzieci. Od początku lipca do ZUS wpłynęło ponad 1,2 mln wniosków o 300+. Pierwsze świadczenia zostały już przyznane i trafią na konta 18 lipca.

- czytamy w zakładce aktualności na stronie ZUS. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA