"Pierścień ognia" w czasie porodu. Chociaż wiele kobiet doświadcza tego zjawiska, nie wie, na czym polega

Każdego dnia rodzą tysiące kobiet, a każda na swój sposób. Jednak fazy porodu są identyczne w każdym przypadku. Jedną z nich jest "pierścień ognia".To trzeba o nim wiedzieć.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach i dla dzieci znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jak wyglądają fazy porodu? Kiedy mówimy o porodzie przedwczesnym?

"Pierścień ognia" (ang. ring of fire) jest jednym z trzech elementów porodu. Należą do nich:

  • rozwarcie szyjki macicy - wtedy kobieta odczuwa skurcze porodowe,
  • od maksymalnego rozwarcia szyjki macicy do wydania dziecka na świat - najważniejsza część, a "pierścień ognia" jest jego ostatnim etapem,
  • rodzenie łożyska - kobieta wciąż ma skurcze, a samo łożysko musi być wydalone w całości.

"Pierścień ognia" podczas porodu. To trzeba o nim wiedzieć

"Pierścień ognia" jest ostatnim etapem drugiej fazy porodu. Jest to moment, w którym przez kanał rodny przechodzi najszersza część główki dziecka, a szyjka macicy osiąga największe rozwarcie porodowe. Kobieta odczuwa wówczas w kroczu ogromne pieczenie, wręcz palący ból. Wiele rodzących porównuje to do przejścia przez krąg ognia, stąd nazwa. Co ciekawe, wiele kobiet nie odczuwa tego w ogóle, podczas gdy inne już tak.

Etap ten trwa bardzo krótko, zazwyczaj od 30 sekund do kilku minut i oznacza, że dziecko za chwilę będzie już na świecie. Jednak jest to też faza, w której dochodzi do wielu komplikacji, np. pęknięcia krocza czy otarć śluzówki. Jednak dobra położna w większości przypadków wystarcza, aby tego uniknąć.

Czy są sposoby na przygotowanie się na "pierścień ognia"? Teoretycznie tak, jednak nie udowodniono naukowo, że te metody są skuteczne. Jednak zawsze można spróbować:

  • ćwiczenia mięśni kegla - na koniec ciąży, ale trzeba je skonsultować z ginekologiem,
  • masaż krocza - również wykonuje się w końcowym etapie ciąży. Najlepiej po kąpieli i z użyciem oliwy (lub oleju kokosowego czy specjalnego żelu),
  • techniki wspomagające uspokojenie się.
Więcej o:
Copyright © Agora SA