Kiedy wracamy do szkół? Od września uczniów czekają zmiany w programie nauczania

Kiedy wracamy do szkół? Chociaż lato w pełni i zdecydowana większość uczniów chętnie korzysta z wolnych dni, to coraz częściej pojawia się pytanie dotyczące rozpoczęcia roku szkolnego. Od września, zarówno na uczniów, jak i nauczycieli czeka szereg zmian w programie, które przygotowało Ministerstwo Edukacji. Pojawią sie m.in nowe przedmioty.

Kiedy wracamy do szkół? Okazuje się, że pomimo trwającej przerwy od nauki - dość często pojawia się pytanie o rozpoczęcie roku szkolnego. Niezmiennie i od lat, uczniowie w mury szkoły powrócą 1 września 2022 roku.

Zobacz wideo To będą drogie wakacje pod kątem usług?

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta pl.

Kiedy wracamy do szkół?

Rozpoczęcie roku szkolnego, czyli początek zajęć dydaktyczno-wychowawczych przypada niezmiennie na 1 września, zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432, z późn. zm.) oraz § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. poz. 1603, z późn. zm.). Wyjątkiem są lata, kiedy dzień ten przypada na sobotę albo niedzielę. W roku 2022 data 1 września przypada na czwartek.

Zatem do końca wakacji pozostały już niecałe dwa miesiące. Wszyscy uczniowie wykorzystują ten czas na naładowanie baterii i odpoczynek od nauki, natomiast rodzice zajmują się kompletowaniem wyprawki szkolnej, by ponownie przygotować do szkoły swoje dziecko.

To był ostatni rok na starych zasadach. Co się zmieni?

Z początkiem nowego roku szkolnego 2022/2023 zmieni się wiele. Przede wszystkim ma to związek z wprowadzeniem do szkół nowych przedmiotów. Jednym z nich będzie Historia i Teraźniejszość, która zastąpi wiedzę o społeczeństwie. Podstawa programowa HiTu będzie kłaść nacisk na zagadnienia związane z historią Polski i świata po 1945 roku - a nawet te bliższe, jak katastrofa smoleńska, czy pandemia COVID-19.

Kolejną zmianą jest przywrócenie przedmiotu zwanego przysposobieniem obronnym, w skrócie PO z elementami radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, takich jak konflikt zbrojny. Przedmiot - dla starszych uczniów - ma być uzupełniany o zajęcia praktyczne, czyli wyjścia na strzelnice i naukę obsługi broni.

Więcej o:
Copyright © Agora SA