Pieniądze za urodzenie dzieci, o których nie wszyscy wiedzą. Trzeba spełniać kluczowy warunek

Za urodzenie (lub wychowanie w przypadku ojców) przynajmniej czwórki dzieci można otrzymać dodatkowe pieniądze. Ale trzeba spełnić kilka warunków, zwłaszcza jeden jest bardzo ważny. Zobaczcie, kto może się starać o dodatkowe środki.

Więcej ciekawych artykułów o świadczeniach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

Emerytura matczyna (inaczej 4 plus) jest świadczeniem, które funkcjonuje od 2019 roku. Ściślej rzecz biorąc, jest to dodatek, który wyrównuje otrzymywaną emeryturę do poziomy najniższej emerytury. Świadczenie to może wynosić do 1338,44 zł brutto od marca 2022 roku. Jednak najczęściej jest niższe i stanowi jedynie uzupełnienie już otrzymywanej emerytury bądź renty. 

Emerytura za urodzenie dzieci jest przyznawana tym, którzy spełniają warunki. Zwłaszcza jeden jest ważny.

Seniorki (i seniorzy), którzy chcą się ubiegać o dodatkowe pieniądze muszą przede wszystkim spełnić jeden warunek: nie mogą posiadać emerytury (lub renty) w wysokości najniższej emerytury. Świadczenie mama 4 plus jest bowiem tylko dodatkiem. Jakie jeszcze warunki trzeba spełnić?

  • wiek - u kobiet ukończone 60 lat, u mężczyzn 65 lat,
  • posiadanie od 16 roku życia przez 10 lat (lub więcej) ośrodka interesów życiowych w Polsce,
  • polskie obywatelstwo lub obywatelstwo jednego z państw członkowskich UE albo EFTA wraz z prawem (stałego bądź legalnego) pobytu w Polsce,
  • jakiekolwiek ubezpieczenie społeczne lub jego brak (w przypadku KRUS - okresy z ubezpieczeniem lub pracą w gospodarstwie rolnym, ale nie dłuższe niż 25 lat i bez uprawnień do emerytury rolniczej).
  • pełnia praw rodzicielskich,
  • przebywanie na wolności
  • (ewentualnie kara pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego),
  • brak długotrwałych przerw w wychowywaniu dzieci.

Jak złożyć wniosek o emeryturę za urodzenie (lub wychowanie) przynajmniej czwórki dzieci? Trzeba wypełnić formularz (można go wziąć w placówkach ZUS bądź pobrać stąd) i zanieść do instytucji. 

 Oprócz tego  do formularza trzeba dołączyć takie dokumenty jak:

Więcej o:
Copyright © Agora SA