10 zapomnianych imion dla dzieci. Kiedyś rodzice uwielbiali je nadawać dziewczynkom i chłopcom

10 zapomnianych imion dla dzieci, czyli lista tych, które niegdyś znajdowały się na szczycie rankingów, dziś odeszły do lamusa. Chociaż są nadal piękne, mają interesujące znaczenie i historie - to z nieznanych przyczyn rodzice stracili nimi zainteresowanie. Przedstawiamy listę dziecięciu zapomnianych imion dla dzieci.

10 zapomnianych imion dla dzieci, czyli jeśli jako rodzic szukasz pięknego, oryginalnego i mało nadanego imienia dla swojej pociechy ten ranking będzie pomocny. Chociaż aktualnie tryumfy święcą Leny, Zosie i Amelki oraz Antosie, Filipy i Franki - to jeśli jako rodzice nie chcemy podążać za aktualną modą i unikamy nazwania dziecka tak, jak dziesięć innych koleżanek i kolegów z piaskownicy - ta lista będzie bardzo pomocna.

Zobacz wideo Angela z "Love Island" zmieniła imię

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

10 zapomnianych imion dla dzieci

Wśród tych wszystkich Hań i Juli oraz Antków i Filipów rodzice coraz częściej stawiają na imiona nadawane kiedyś, a dziś nieco zapomniane. Jedną z pierwszych propozycji do przejrzenia jest drzewo genealogiczne, które co do pomysłu na imię dla dziecka może być istną kopalnią wiedzy.

Jeśli jednak rodzice nie chcą, aby imię ich potomka kojarzyło się z jakąś nieżyjącą już babcią, czy dziadkiem - warto sprawdzić listę dziesięciu zapomnianych imion dla dzieci, którą przygotowaliśmy.

  1. Zbigniew, czyli imię bardzo popularne w ubiegłym stuleciu, dziś już nieco zapomniane. Chociaż to piękne, staropolskie imię oznacza „mężczyznę, który pozbył się gniewu" - dziś jest nadawane bardzo rzadko.
  2. Aniela, czyli przepiękne imię o słodkim i czułym zdrobnieniu Anielka i Nelka. Imię to pochodzi z łaciny, a w naszym kraju upowszechniło się jako nawiązanie do Anioła Stróża. Kobiety je noszące mają bardzo emocjonalną osobowość, są bardzo uczuciowe – przeżywają wszystkie swoje niepowodzenia. Bardziej stawiają na serce, niż rozum. Są bardzo wrażliwe, pełne osobistego uroku.  
  3. Paweł, czyli małych Pawełków rodzi się dziś zdecydowanie mniej niż przed ponad dwudziestoma laty. Chociaż jest to imię bardzo piękne, z bogatą historią, bo należy do niedużej grupy najstarszych imion rzymskich. Imię Paweł jest jednym z najpopularniejszych imion w całym świecie chrześcijańskim, otrzymało je ponad sześćdziesięciu świętych katolickich. Niestety, z nieznanych nam przyczyn - w rankingu najpopularniejszych imion spadło na 40. pozycję.
  4. Balbina, czyli osoba o niespotykanym uroku osobistym, lubiąca towarzystwo i dobrą zabawę. Mała Balbinka jest oczkiem w głowie swoich rodziców ze względu na duży temperament. Jest zawsze wesoła, przyjaźnie nastawiona do ludzi i chętna do zabawy.  
  5. Marian, czyli mały Maryś to imię, które bardzo często było nadawane chłopcom w latach PRLu. A swoje tryumfy popularności miało jeszcze wcześniej, bo w XIX wieku. Imię to oznacza osobę, za którą przemawiają czyny - nie słowa. Nie musi się przechwalać, zapewniać o swojej pracy, po prostu nie ogląda się na innych i robi swoje. To człowiek bardzo pozytywny i chętny do pomocy. Nie usłyszymy też od niego narzekań czy marudzenia, patrzy na życie przez różowe okulary, chociaż też twardo stąpa po ziemi.
  6. Nadziejka, czyli Nadzieja to polski odpowiednik Nadii. Imię to nawiązuje do jednej z trzech cnót. Dziewczynki i kobiety, które noszą je są niezależne i odważne. Twardo chodzą po ziemi, nie bujają w obłokach – są realistkami.  Są  także pogodne i lubiące przebywać w towarzystwie swoich najbliższych. Najważniejszym skarbem jest dla nich rodzina.
  7. Sławomir, chociaż większości osób kojarzy się z popularnym piosenkarzem, to jednak jest to bardzo piękne męskie imię. Ma ono pochodzenie słowiańskie i oznacza – w dosłownym znaczeniu - „tego, który zdobywa sławę poprzez pokój". Bardzo popularne było w latach 50. I 60. Ubiegłego stulecia, dziś przykryte kurzem, czeka na powrót do rankingu najpopularniejszych imion.
  8. Jadwiga - imię to brzmi bardzo poważnie, chociaż mała Jadzia to bardzo mądra i rezolutna dziewczynka. Pochodzi ono z języka starogermańskiego i wywodzi się od słów hadu (walka) i wig (bój), czyli oznacza kobietę, która bierze udział w walce i w niej zwycięża. Podobno wszystkie Jadwigi to dobre kucharki, które wyznają zasadę „gość w dom – Bóg w dom".
  9. Józef, czyli mały Józiu (Ziutek), a większy Józek to imię pochodzenia biblijnego. Szczyty popularności imię to odniosło w wieku XIX, gdzie było popularne w rodach szlacheckich, jak i chłopskich rodzinach. Osoby noszące imię Józef cenią sobie wygodę ponad wszystko. Gromadzą wszelkie dobra i nie lubią trwonić pieniędzy. Są uparte oraz zachowawcze. Lubią wolny czas spędzać we własnym towarzystwie, a najlepiej czują się na łonie natury.
  10. Teresa, czyli imię, które pochodzi z greki i wzięło się od nazwy wyspy Tera (dziś Thira lub Santoryn) lub od słowa thera (polowanie, zdobycz, dziczyzna). Kobiety, które otrzymały to imię są szlachetne, pracowite oraz wytrwałe w dążeniu do założonych sobie celów.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.