Dziecko Indygo jest zagadkowym pojęciem dla wielu rodziców. Oznacza wyjątkowe cechy

Dziecko Indygo nadal jest zagadkowym pojęciem dla wielu rodziców. Niewielu z nich wie, że ich pociechy mogły zostać obdarowane wyjątkowymi cechami, a ich szczególne umiejętności mogą uczynić otoczenie i ludzi lepszymi. Skąd się wzięło takie określenie i co właściwie oznacza?

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Dzieci indygo to pojęcie, które powstało w latach 70. Od tamtego czasu nazywane są tak pociechy o wyjątkowych zdolnościach i cechach. Niektórzy upatrują w nich istot szczególnych, obdarzonych wachlarzem niesamowitych umiejętności. Wiele osób twierdzi nawet, że są inne od pozostałych i szczególne.

Dzieci indygo - zagadkowe pojęcie nieznane wielu rodzicom

Dziecko indygo to właściwie termin, którego korzeni można upatrywać w parapsychologii z lat 60. i 70. XX wieku. Związany jest z ruchem Nowej Ery (New Age). Członkowie ruchu wierzyli, że te wyjątkowe dzieci roztaczają wokół siebie aurę w kolorze indygo, czyli niebiesko-fioletowym. Twórczynią owej nazwy była Nancy Ann Tappe, a pojęcie spopularyzowali w latach 90. Lee Carroll i Jana Tobera w książce "The Indigo Children. The New Kids Have Arrived". 

Twórcy i wyznawcy tezy twierdzą, że dzieci indygo mają ocalić świat, jeśli pojawi się kataklizm. Takich osób - według Nancy Ann Tape - jest bardzo mało. Parapsycholożka widziała aurę w kolorze indygo u jednego na pięć tysięcy maluchów. Dzieci obdarzone niebiesko-fioletową aurą mają szczególne cechy i umiejętności. Posiadają ponad przeciętny poziom inteligencji - również tej emocjonalnej. Są niezwykle kreatywne, szczere i bezpośrednie. Ponadto mają duże poczucie swojej własnej wartości, co kształtuje inne ważne cechy takie jak pewność siebie, artykułowanie własnych potrzeb czy brak skrycia. Często uznają się za lepsze od innych i wcale się z tym nie kryją, co skutkuje problemami w szkole czy przedszkolu, gdzie panują sztywne reguły, nakazy i zakazy, które dla dzieci indygo są nieakceptowalne i niezrozumiałe. 

Teoria dotycząca dzieci indygo była i nadal jest mocno krytykowana przez naukowców i specjalistów zajmujących się rozwojem najmłodszych. Według nich może powodować to opóźnienie w diagnozie innych, istotnych chorób, np. w kierunku ADHD, autyzmu czy WWD (wysokowrażliwe dziecko, inaczej zwane WWO, czyli wysoko wrażliwa osobowość).

Zobacz wideo Agnieszka Hyży o Mai Hyży, mężu i dzieciach. "Ograniczamy nasze medialne życie"

Cechy przypisywane dzieciom indygo 

Pomimo iż teoria nie jest zbyt popularna w Polsce, na świecie znalazła olbrzymie grono zwolenników. Poniższe cechy przypisywane są dzieciom indygo: 

  • jest bardzo inteligentne, cechuje je także ponadprzeciętny poziom inteligencji emocjonalnej, 
  • jest zrelaksowane i swobodne,
  • jest empatyczne względem rówieśników,
  • jest bezpośrednie, nie zwraca uwagi na utarte konwenanse,
  • jest kreatywne, wymyśla nie tylko ciekawe zabawy, ale także opowiada barwne historie (niekoniecznie prawdziwe),
  • nie radzi sobie w szkole, która nie ceni sobie indywidualnych potrzeb jednostki,
  • ma poczucie własnej wartości i zaznacza to w każdy możliwy sposób,
  • ma spory problem z wykonywaniem codziennych, zwykłych czynności (sprzątanie, gotowanie, odrabianie prac domowych) - uważa, że jest stworzone do wyższych celów, a te zwyczajne rzeczy nie są godne poświęcania im uwagi.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.