Urodziły się jako bliźniaczki syjamskie. Dziewczynki niedługo skończą 6 lat i są nie do poznania

Abby i Erin to bliźnięta syjamskie, które urodziły się połączone głowami. Dzieliły kluczowe naczynia krwionośne i ochronną błonę mózgową. Lekarzom z Children's Hospital w Filadelfii udało się rozdzielić dziewczynki. Dziś mają już pięć lat.

Więcej niezwykłych historii przeczytasz na Gazeta.pl.

Minął kolejny rok odkąd Heather Delaney po raz pierwszy ujrzała rozdzielone córeczki w Children's Hospital w Filadelfii. Z tej okazji kobieta podziękowała jeszcze raz personelowi medycznemu i zamieściła krótkie nagranie na TikToku.

Pięć lat temu moje słodkie dziewczynki przeszły operację, która odmieniła ich życie. Wydawać by się mogło, że czekaliśmy całą wieczność, aby w końcu usłyszeć słowa: są rozdzielone (..) Jesteśmy niezmiernie wdzięczni dr. Taylor i dr. Heuer ze szpitala w Filadelfii

- napisała. Jak podkreśla Heather, bez pomocy wykwalifikowanego personelu szpitala, jej córeczki nie mogłyby wieść normalnego życia. 

Zobacz wideo

Bliźniaczki syjamskie mają już 5 lat

Dziewczynki przyszły na świat 24 lipca 2016 roku,10 tygodni przed wyznaczonym terminem porodu. Jak podkreśla Children's Hospital w Filadelfii narodziny bliźniąt zrośniętych głowami jest rzadkim zjawiskiem, które dotyczy tylko sześciu na 10 milionów urodzeń.

Lekarze martwili się o przebieg operacji, ponieważ dziewczęta dzieliły tkankę mózgową i zatokę strzałkową górną. Jednak zakończyła się sukcesem. Abby i Erin zostały rozdzielone, ale aby całkowicie wrócić do normalnego funkcjonowania, musiały spędzić miesiące w szpitalu. Tam pod okiem lekarzy i fizjoterapeutów uczyły się życia na nowo. Erin wróciła do domu po 14 miesiącach, Abby dołączyła do niej miesiąc później. W lipcu 2021 r. bliźniaczki przeszły plastykę czaszki. 

Rodzice wciąż mierzą się z nowymi wyzwaniami wynikającymi ze specjalnych potrzeb swoich córeczek, ale podkreślają, że obie rozwijają się podobnie jak ich rówieśnicy.

Podczas gdy Erin chętniej bawi się zabawkami, Abby uwielbia być w centrum zainteresowania i spędzać czas z ludźmi. Jest naszym towarzyskim motylem

- mówiła Heather w jednym z wywiadów.

Więcej o:
Copyright © Agora SA