Nowy rok szkolny to duże zmiany dla uczniów. W planie przewidziane nowe przedmioty

Nowy rok szkolny to duże zmiany dla uczniów, ale także i dla nauczycieli. Zmieni się wiele, a to za sprawą Ministerstwa Edukacji, które od kilku miesięcy przygotowywało sporo reform i nowych rozwiązań. Rok szkolny 2022/2023 przyniesie wiele niewiadomych, z którymi uczniowie będą musieli zmierzyć się już z początkiem września.

Nowy rok szkolny to duże zmiany dla uczniów. Po wakacjach do listy przedmiotów wejdzie nowy: historia i teraźniejszość. Zupełnie inna będzie także matura. Ostatnimi czasy dużo się też mówi o reformie przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa, który od roku szkolnego 2022/2023 ma zawierać więcej elementów z przysposobienia obronnego. Ponadto w planach jest też wprowadzenie do szkół przedmiotu biznes i zarządzanie, który miałby kłaść nacisk na aktualne potrzeby młodych ludzi.

Zobacz wideo Magda Narożna poznała partnera w szkole. „On chodził z moimi koleżankami, ja z jego kolegami".

Więcej informacji znajdziesz na stornie głównej Gazeta.pl.

Nowy rok szkolny to duże zmiany dla uczniów. Jakie nowości czekają szkołę po wakacjach?

Od nowego roku szkolnego w szkołach średnich, wśród uczniów, którzy rozpoczynają naukę pojawi się nowy przedmiot: historia i teraźniejszość. Jego głównym celem jest zapoznanie uczniów z historią najnowszą, dotyczące historii Polski i świata po 1945 roku. Młodzież będzie uczyła się m.in. o katastrofie smoleńskiej z roku 2010, czy pandemii Covid-19, z którą zmagał się cały świat.

Do listy nowych przedmiotów, może nie nowych, ale na pewno zreformowanych i nieco odświeżonych dojdą zagadnienia związane z użyciem broni. Chodzi tu o zmianę w podstawie programowej przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa. W czasie tych zajęć będzie więcej elementów, związanych z przysposobieniem obronnym, np. wykorzystywaniem broni, jej obsługą, a także odpowiednie reagowanie w sytuacji zagrożenia spowodowanego działaniami wojennymi i innymi kryzysowymi sytuacjami.

Jedną z nowości, która nie zostanie wprowadzona od 1 września 2022 roku, ale dopiero rok później jest przedmiot: biznes i zarządzanie. Tutaj prace nad podstawą programową oraz szczegółowym programem nauczania poznamy dopiero w przyszłym roku szkolnym. Przedmiot ten miałby zastąpić podstawy przedsiębiorczości, które nie wychodzą naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi. Biznes i zarządzanie miałby kłaść nacisk na bardziej "życiowe" tematy jak PIT, podatki, ulgi, VAT, czy nawet kwestii kredytów i ich oprocentowania.

Co jeszcze zmieni się od 1 września 2022 roku? Pod lupę matura i język niemiecki

W nowym roku szkolnym pierwszy raz odbędzie się tzw. nowa matura. Tutaj zdający egzamin będą mieć więcej czasu na rozwiązanie zadań, ale z drugiej strony w arkuszu znajdzie się też więcej zadań do rozwiązania. Spore wyzwanie dla uczniów może stanowić matura ustna z języka polskiego, która zostanie przeprowadzona w nowej odsłonie. Zdający będą losować dwa pytania i na nie odpowiadać. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała już arkusze pokazowe do matury 2023, które można przeanalizować.

Jedną z ostatnich zmian będzie ta, dotycząca liczby godzin języka niemieckiego. Dotychczas w szkołach były trzy godziny języka niemieckiego tygodniowo. Ministerstwo Edukacji zmniejszyło ten zakres do jednej godziny w tygodniu. Czy będzie to z korzyścią dla uczniów?

Więcej o:
Copyright © Agora SA