Dziecko indygo to właściwie termin, który powstał w parapsychologii w latach 60. i 70. XX wieku. Związany jest z ruchem Nowej Ery (New Age), którzy wierzą, że te wyjątkowe dzieci roztaczają wokół sienie aurę w kolorze indygo, czyli niebiesko-fioletowym. Twórcą tej nazwy była Nancy Ann Tappe, a spopularyzowali go w latach 90. XX wieku: Lee Carroll i Jana Tobera w książce "The Indigo Children. The New Kids Have Arrived".
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Dziecko indygo odznacza się szeregiem wyjątkowych cech i umiejętności. Posiadają ponad przeciętny poziom inteligencji - również tej emocjonalnej, są niezwykle kreatywne, szczere i bezpośrednie. Mają również ogromne poczucie własnej wartości - uznają się za lepsze od innych i wcale się z tym nie kryją. Bardzo często mają problemy w szkole czy przedszkolu, gdzie panują sztywne reguły, nakazy i zakazy - a one nie potrafią i nie chcą się nim podporządkować.
Przez wielu specjalistów, którzy zajmują się rozwojem dzieci, ta teoria była mocno krytykowana. Przecież dla każdego z rodziców jego dziecko jest wyjątkowe i ponadprzeciętne, a nieumiejętność skupienia się w czasie pracy na lekcji - tylko to potwierdzała. Dlatego wielu ekspertów jest mocno przeciw nazywaniu dzieci indygo. Według nich może powodować to opóźnienie w diagnozie innych, istotnych chorób, np. w kierunku ADHD, autyzmu czy WWD (wysokowrażliwe dziecko, inaczej zwane WWO, czyli wysoko wrażliwa osobowość).
Chociaż teoria mówiąca o dzieciach indygo nie jest za bardzo popularna w Polsce, to na całym świecie zyskuje coraz więcej zwolenników. Jak sprawdzić, czy dziecko ma cechy, które są przypisywane dla tych indygo? Oto niektóre z nich: