Czy dziecko powinno spać w pokoju z klimatyzacją? Kluczowa jest jedna kwestia

Czy dziecko powinno spać w pokoju z klimatyzacją? Kiedy lato daje o sobie znać i temperatura na zewnątrz wynosi pond 30 stopni Celsjusza w cieniu, wielu rodziców zastanawia się, czy uruchomienie klimatyzacji przy małym dziecku to dobre rozwiązanie. Powiew chłodnego powietrza w upalny dzień jest dla wielu osób na wagę złota, jednak czy jest to bezpieczne, gdy w domu jest niemowlak? Kluczowa jest jedna kwestia.

Czy dziecko powinno spać w pokoju z klimatyzacją? Wielu rodziców zastanawia się nad tym pytaniem i próbuje znaleźć rozwiązanie, aby przynieść sobie i dziecku, kiedy fala tropikalnych upałów zalewa nasz kraj. Jednak czy wychłodzenie mieszkania to na pewno dobre rozwiązanie? Kluczowa jest jedna ważna kwestia.

Zobacz wideo Czy od klimatyzacji można się pochorować?

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Czy dziecko powinno spać w pokoju z klimatyzacją?

Kiedy skwar leje się z nieba, szukamy nie tylko cienia, ale także i chłodu. Woda, lody, włączony wentylator to zdecydowanie za mało. Na pomoc przychodzi wtedy klimatyzacja. Jednak czy na pewno jest to bezpieczne rozwiązanie, kiedy w domu jest kilkumiesięczny maluch? Wielu rodziców próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie: czy dziecko powinno spać w pokoju z klimatyzacją? Ostatnimi czasy dużo mówi się o skutkach ubocznych "włączonej klimy", czyli m.in. przeziębienia, które dla niemowlaków i noworodków może być bardzo niebezpieczne. To z kolei wiele obaw rodziców, którzy często pytają, czy można przebywać z dzieckiem w klimatyzowanych pomieszczeniach. Kluczowa jest tu jedna kwesta, o której przypominają pediatrzy.

Małe dzieci, zwłaszcza noworodki, nie potrafią regulować temperatury ciała, dlatego są bardzo podatne na przegrzanie, co jak zaznaczają lekarze - jest bardziej niebezpieczne niż wychłodzenie. Toteż w upalne dni można korzystać z dobrodziejstwa klimatyzacji, pod warunkiem, że będzie utrzymywana odpowiednia temperatura dla małego dziecka. Pediatrzy w tej kwestii są zgodni i uważają, że optymalny zakres temperatur dla maluszka to przedział pomiędzy 22 - 25 stopni Celsjusza. Dobrym rozwiązaniem jest też to, aby miejsce nawiewu chłodnego powietrza było oddalone od łóżeczka, w którym śpi dziecko.

Na zdjęciu: Dziewczynka, która przyszła na świat w RPA.Urodziła dziecko, które wyglądało na starsze od niej. To nie żart, a okrutna choroba

Klimatyzacja w aucie. O czym rodzice powinni pamiętać, w czasie podróży z dzieckiem?

Ważną kwestią jest również klimatyzacja w aucie. Wakacje to czas urlopów oraz bliższych bądź dalszych wyjazdów, w które rodzice zabierają swoje małe dzieci. Taka podróż, kiedy z nieba leje się skwar może być nie tylko utrapieniem dla kierowcy, ale także dla dziecka. Uruchomienie klimatyzacji wtedy również nie będzie narażać dziecko na niepotrzebne przeziębienia, jeśli rodzice dostosują się do kilku zasad. Przede wszystkim należy pamiętać, żeby w czasie podróży w samochodzie nie było mniej niż 22 stopnie Celsjusza. Istotne jest przede wszystkim to, by różnica temperatury w aucie i na zewnątrz nie była wyższa niż 10 st. C. Ostatnią ważną kwestią jest również to, że jeśli zbliżamy się do kresu naszej podróży - należy wyłączyć klimatyzację, aby dać dziecku czas na przyzwyczajenie się do wyższej temperatury.

W domu - jak i w czasie podróży w aucie - należy unikać nagłych zmian temperatur. Jeśli dziecko przebywa w klimatyzowanym pomieszczeniu, rodzice nie powinni wychodzić z nim nagle na zewnątrz. Takim małym dzieciom należy dać czas na dostosowanie organizmu do panujących temperatur.

'Są wychowawcy starający się stworzyć dzieciom namiastkę rodzinnej atmosfery, ale są i tacy, którzy robią swoje - nie zawsze dobrze - i wychodzą'Porwano ich i wywieziono do Niemiec, kiedy jeszcze byli dziećmi. Dostaną odszkodowania po 77 latach

Więcej o: