Dziecko orchidea to zagadkowe pojęcie dla rodziców. Jak je rozpoznać?

Wrażliwość jest wpisana w życie człowieka. Są osoby, które mają ją bardzo rozwiniętą, co często przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. To dziecko orchidea, które potrzebują odpowiednich warunków, by mogły zakwitnąć i poradzić sobie z codziennością.

Orchidea potrzebuje odpowiednich warunków, by mogła dobrze się rozwinąć i wydać piękne kwiaty. Podobnie jest w przypadku bardzo wrażliwych dzieci. Dziecko orchidea nie znosi hałasu, nagłych zmian i wielkich tłumów. Wszystko przeżywa intensywnie. Dla osób postronnych może zachowywać się dziwnie, ale jego nadmierne reakcje nie wzięły się znikąd. Młody człowiek ma wyczulony układ nerwowy, który jest wrażliwy na to, czego inni nie dostrzegają.

Zobacz wideo Przyzwyczajenia, trendy, zalecenia medyczne i dobre rady. Czyli skąd właściwie brać wiedzę o pielęgnacji noworodka?

Więcej informacji o wyjątkowych dzieciach znajdziesz na stroni Gazeta.pl.

300 złotych wsparcia na nowy rok szkolny 2022/2023. Wnioski o 'Dobry start' można składać już od 1 lipca300 plus - dla kogo przeznaczone są pieniądze?

Dziecko orchidea. Jakie ono jest?

W naszym społeczeństwie przyjęło się, że wrażliwe dzieci, które odczuwają więcej nie poradzą sobie w życiu. Nie są one jak mlecze, które potrafią wzrastać nawet na najmniej odpowiednim gruncie. Dziecko orchidea jest słabe, płaczliwe, nadmiernie emocjonalne i bierze wszystko do siebie. Czy jednak jego wysoka wrażliwość to wada? Nie, nie jest to niczym złym. Wrażliwość orchidei bierze się przede wszystkim z wyczulonego układu nerwowego. Spojrzenie społeczeństwa na takie dzieci postanowiła zmienić psycholożka klinicznej Elaine Aron, która opisała wrażliwość przetwarzania sensorycznego.

Czym charakteryzuje się takie dziecko? Oto kilka cech:

 • silnie przeżywa emocje swoje i cudze,
 • jest empatyczne,
 • wychwytuje nawet najsłabsze bodźce i je analizują,
 • jest nadwrażliwe na zapachy, dźwięki i bodźce wzrokowe,
 • bez problemu wyczuwa czyjś nastrój,
 • jest obdarzone intuicją,
 • łatwo je przestraszyć,
 • nie może nosić niektórych materiałów,
 • woli przebywać samotnie i bawić się spokojnie,
 • jest perfekcjonistą.

Dziecko orchidea potrzebuje wspierającego środowiska

Aby mogło się rozwinąć, potrzebuje wspierających warunków. Rodzice powinni powstrzymać się od oceniania, karania za reakcje oraz krzyków. Dobrze byłoby, gdyby byli czuli, uważni i starali się zrozumieć swoją pociechę. Należy wziąć pod uwagę, że rodzice są dla takiego dziecka najważniejszymi osobami i oczekuje od nich wsparcia i miłości. Jak jeszcze pielęgnować orchideę, by zakwitła? Istnieje kilka uniwersalnych zasad:

 1. Nie zmuszaj go do tego, by się zmieniło - tylko wywoła frustrację i może mieć w przyszłości opłakane skutki. Szczególnie widoczne jest to w przypadku chłopców, którym od małego wpaja się, że powinni być silni, bo "płaczą tylko dziewczynki".
 2. Nie porównuj - nikt tego nie lubi, więc czemu dziecko z ogromną wrażliwością miałoby czuć się po tym zmotywowane?
 3. Nie izoluj - zachowanie orchidei może wydawać się dziwne dla obserwatora, ale izolowanie jej w niczym nie pomoże. Dziecko nie nauczy się wtedy życia w społeczeństwie.
 4. Monitoruj poziom wrażliwości i interweniuj, gdy jest on zbyt wysoki. Postarajcie się znaleźć zdrowy sposób na rozładowanie emocji.
 5. Słuchaj - nie mów mu, że przesadza, tylko staraj się zrozumieć jego reakcję i posłuchaj go uważnie. Pamiętaj, że dziecko orchidea odczuwa wszystko intensywniej niż reszta. 

Na zdjęciu: Para z narodzoną przedwcześnie córeczką w ramionach.Wcześniak wyrzucony do kosza przez personel szpitala. Razem z zabrudzoną pościelą

Więcej o: