Dziecko orchidea czy mlecz? Czy Twoje jest którymś z nich? Łatwo rozpoznać po kilku cechach

Dziecko orchidea czy mlecz? Jak scharakteryzujesz swoją pociechę? Jest delikatne i kruche niczym piękny kwiaty? Czy jednak może ma silą osobowość i psychikę, jest odporne - niczym mlecz, który rośnie nawet na najbardziej niesprzyjającym gruncie. Jak rozpoznać, a przede wszystkim wspierać w prawidłowym rozwoju takie maluchy? Podpowiadamy.

Dziecko orchidea czy mlecz? Jak poprawnie rozpoznać jakim typem wrażliwości charakteryzuje się dane dziecko? Każdy rodzic powinien pomóc dziecku rozwijać jego potencjał, potrafić dostrzec jego indywidualne predyspozycje i przede wszystkim dbać o wszechstronny rozwój - niezależnie od tego, jakim typem wrażliwości charakteryzuje się dane dziecko.  

Zobacz wideo Wrażliwość to wada czy zaleta? Julia Żugaj o swoim charakterze

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Dziecko orchidea czy mlecz? Jakie cechy przejawiają te dwa typy?

Istnieje teoria mówiąca o tym, że jeżeli przyjrzymy się bliżej dziecku i weźmiemy pod uwagę jego wrażliwość - będziemy w stanie wyodrębnić dwa typy - mlecze i orchidee.

Dzieci mlecze to typowo rozwijające się dzieci nie mające specjalnych potrzeb i wymagań, są odporne na wiele niesprzyjających okoliczności i potrafią sobie poradzić w trudnej sytuacji i ze wszelkimi problemami, które napotykają. Nie są chaotyczne w swoim działaniu, potrafią racjonalnie podejść do tematu, chociaż mają mniejszą wrażliwość - to nadal mają w sobie duże pokłady empatii. Naukowcy uważają, że posiadając dziecko mlecz, rodzice nie muszą poświęcać mu aż tyle uwagi.  

Drugim omawianym typem są dzieci orchidee. To dzieci wysoko wrażliwe i bardzo kruche oraz delikatne - niczym orchidea. Ta grupa dzieci potrzebuje przede wszystkim indywidualnego podejścia, specjalnego traktowania i odpowiednich warunków, aby prawidłowo się rozwijać. Dzieci orchidee mają bardzo wysoko rozwinięty poziom wrażliwości, co może stać się przyczyną pewnych ograniczeń lub trudności - np. częsty płacz. Jednak s drugiej strony - odpowiednia pielęgnacja - może zaowocować i wysoka wrażliwość stać się pozytywną cechą.

Naukowcy uważają, że dzieci wysoko wrażliwych jest jedynie około 20 proc. całej populacji. Na szczęście o tej specjalnej grupie dzieci mówi się coraz częściej w domu i szkole. Rodzice mają świadomość tego, że ich dziecko jest delikatne i kruche niczym właśnie piękny kwiat. Starają się wychowywać je ze spokojem, dużą dozą empatii i przede wszystkim zrozumieniem, co służy nie tylko samym dzieciom orchideom, ale również całej rodzinie.

GdańskGdańsk: atrakcje dla dzieci na wakacje. Nie tylko plaża i morze

Cechy dziecka orchidei, czyli wysoko wrażliwego

Wysoka wrażliwość to cecha wrodzona u dziecka. Nie wszystkie dzieci można nazwać tym określeniem. Dziecko wysoko wrażliwe, dziecko orchidea charakteryzuje się następującymi cechami charakteru:

  • bez problemu zauważa nastroje innych osób - odczytuje ich emocje z zachowania, tonu głosu, bądź mimiki twarzy;
  • niezwykle intensywnie przeżywa wszelkie emocje - od euforii po nawet depresję;
  • preferuje spokój, zbyt częste zmiany w krótkim czasie lub nagłe zmiany napawają je lękiem;
  • nie lubi być w centrum zainteresowań.

Fryzjer Meghan Markle zdradził, jak uzyskać jej 'luksusowe' fale w zaledwie trzech krokachMeghan Markle i książę Harry zabrali syna na paradę. Archie to kopia ojca

Więcej o: