Kiedy można odebrać wynik egzaminu ósmoklasisty? Uczniowie czekają na zaświadczenia

Kiedy można odebrać wynik egzaminu ósmoklasisty? Pytają uczniowie, którzy potrzebują oryginału zaświadczenia, aby dołączyć go do reszty wymaganych dokumentów, potrzebnych w rekrutacji. Uczniowie klas ósmych poznali już swoje wyniki tydzień temu. W zeszły piątek Centralna Komisja Egzaminacyjna przekazała drogą elektroniczną informacje bezpośrednio wszystkim uczniom. Teraz czas na odbiór zaświadczeń.

Kiedy można odebrać wynik egzaminu ósmoklasisty? Na oficjalny dokument o wynikach z egzaminu z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego uczniowie klas ósmych muszą jeszcze chwilę poczekać. Wyniki poznali już tydzień temu, jednak oficjalne zaświadczenie otrzymają w dniu jutrzejszym, czyli w piątek 8 lipca 2022 roku.

Zobacz wideo Przeżyła strzelaninę w USA, teraz krytykuje Trumpa i łatwy dostęp do broni

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Kiedy można odebrać wynik egzaminu ósmoklasisty?

Wyniki testu ósmoklasisty 2022 zostały ogłoszone 1 lipca o godzinie 10.00. Natomiast specjalne zaświadczenie o szczegółach potwierdzające uzyskany rezultat zostaną przekazane uczniom w dniu jutrzejszym, czyli 8 lipca 2022 roku. Chociaż egzaminu ósmoklasisty nie da się nie zdać, to jego wynik będzie jednym z decydujących kryteriów przyjęcia do szkoły średniej. Jest to o tyle istotne, że po otrzymaniu wyników jest jeszcze kilka dni na dokonanie ewentualnych zmian i korekt w systemie rekrutacyjnym. Chodzi tu przede wszystkim o zmianę wybranych szkół, ewentualnie profili klas, do których dany uczeń zamierza aplikować.

Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty - w większości przypadków - do odbioru będą w sekretariatach szkół, w których uczniowie zdawali egzamin.

GdańskGdańsk: atrakcje dla dzieci na wakacje. Nie tylko plaża i morze

Centyle i procenty, czyli jak interpretować wyniki z egzaminu?

Na zaświadczeniu o wynikach egzaminu ósmoklasisty, które otrzymują uczniowie, podany jest wynik procentowy oraz wynik na skali centylowej dla każdego zdawanego przedmiotu egzaminacyjnego.

Wynik procentowy określa odsetek punktów (zaokrąglony do liczby całkowitej), które dany ósmoklasista zdobył za rozwiązanie zadań ze zdającego przedmiotu.

Natomiast drugi wynik podany jest w centylach i określa on odsetek liczby ósmoklasistów (zaokrąglony do liczby całkowitej), którzy uzyskali z danego przedmiotu wynik taki sam lub niższy niż inni zdający. Umożliwia to każdemu zdającemu porównanie swojego wyniku z wynikami uczniów w całym kraju i np. realne oszacowanie swoich szans w rekrutacji do wybranej przez siebie szkoły średniej.

Fryzjer Meghan Markle zdradził, jak uzyskać jej 'luksusowe' fale w zaledwie trzech krokachMeghan Markle i książę Harry zabrali syna na paradę. Archie to kopia ojca

Więcej o: