Omikron może powodować u dzieci krup. Mali pacjenci częściej wymagają wtedy hospitalizacji

Amerykańscy naukowcy uważają, że Omikron może powodować u dzieci krup. Od czasu, gdy jest dominującym wariantem wirusa SARS-CoV-2, stwierdzono znacznie więcej hospitalizacji dzieci przechodzących krup.

Więcej artykułów na temat zdrowia dzieci na stronie Gazeta.pl

Naukowcy z Minneapolis przeanalizowali przypadki krupu, jakie odnotowano w USA w czasie od 1 stycznia 2021 r. do 26 marca 2022 r. Przyjrzeli się 5152 małym pacjentom, u których zdiagnozowano tę chorobę i jej związek z przechorowaniem COVID-19. Opublikowali wyniki swoich badań na łamach JAMA Network.

Krup i Omikron

Krup, czyli ostre podgłośniowe zapalenie krtani, jest chorobą typową dla wieku dziecięcego i ma podłoże wirusowe. Jej objawy to przede wszystkim: płytki, świszczący oddech, opuchnięcie gardła, które utrudnia oddychanie, gorączka, powiększone węzły chłonne, katar. Obecnie występuje dość rzadko ze względu na obowiązkowe szczepienia. W 2005 roku na łamach "Plos Medicine" opublikowano wyniki badań, które wykazały, że główną przyczyną choroby jest koronawirus HCoV-NL63. 

Zobacz wideo Przyzwyczajenia, trendy, zalecenia medyczne i dobre rady. Czyli skąd właściwie brać wiedzę o pielęgnacji noworodka?

Omikron z kolei to jeden z wariantów koronawirusa SARS-CoV-2 (oznaczany jako wariant B.1.1.529, wcześniej nazywany szczepem Nu). Pierwszy jego przypadek odnotowano u pacjenta z najbardziej zaludnionej prowincji RPA - Gauteng. Po raz pierwszy został zgłoszony do Światowej Organizacji Zdrowia 24 listopada 2021. Aktualnie Omikron jest dominującym wariantem SARS-CoV-2.

Naukowcy mają proste wnioski

Wnioski, jakie amerykańscy naukowcy wyciągnęli ze swoich badań są bardzo proste: wymagający leczenia szpitalnego krup zdarza się dużo częściej od kiedy pojawił się Omikron, niż wtedy, gdy występowały inne warianty koronawirusa np. Alfa.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.