"Dobry start" - kiedy złożyć wniosek o 300 plus? Lepiej z tym nie zwlekać

"Dobry start", czyli dodatkowe 300 zł na zakup wyprawki szkolnej to znaczny zastrzyk gotówki w dobie szalejącej inflacji i wszędobylskiemu wzrostu cen. Chociaż wakacje dopiero się zaczęły, a kolejny rok szkolny rozpocznie się za niecałe dwa miesiące, to lepiej już teraz złożyć wniosek o to świadczenie. Im szybciej - tym lepiej.

"Dobry start" to rządowy program pomocy dla wszystkich rodzin z dziećmi. Przysługuje raz w roku na każde dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Natomiast jeśli w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne i uczące się w szkole - świadczenie przysługuje do ukończenia przez nie 24. roku życia.

Zobacz wideo PiS zawalczy o wyborców kolejnymi obietnicami? Kuczyński: Kierujemy się w stronę Grecji

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

"Dobry start" - w lipcu ruszył nabór wniosków

Od zeszłego piątku, czyli 1 lipca 2022 roku ruszył nabór wniosków o wypłatę świadczenia „Dobry start" w związku z rozpoczęciem roku szkolnego 2022/2023. Przyjmowaniem wniosków, ich rozpatrywaniem oraz przyznawaniem i wypłatą zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Tam też można kierować wnioski, jednak co istotne - tylko drogą elektroniczną, a wypłata przyznanego świadczenia przekazana zostanie w formie bezgotówkowej, na wskazane przez rodzica konto bankowe.

Wnioski drogą online  można składać przez Portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie https://empatia.mpips.gov.pl/, przez bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS. Na złożenie wniosku rodzice mają czas do 30 listopada - jednak lepiej z tym nie zwlekać. Jak przypomina Ministerstwo Rodziny, złożenie wniosku jeszcze w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do końca września. Jednak kiedy rodzice złożą wniosek o wypłatę pieniędzy w kolejnych miesiącach, czyli we wrześniu, październiku i listopadzie - to dodatkowe 300 zł trafi na konto rodziców w ciągu kolejnych dwóch miesięcy od złożenia wniosku.

Pieniądze na zakup wyprawki - jednak nie dla wszystkich

Świadczenie "Dobry start", potocznie nazywane 300 plus to dodatkowe pieniądze na zakup wyprawki szkolnej dla każdego dziecka, które realizuje obowiązek szkolny. Przyznawane jest bez względu na dochód. Przysługuje ono na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Na dziecko niepełnosprawne, uczące się w szkole - do ukończenia przez nie 24. roku życia. Świadczenie jednak nie należy się dzieciom, które chodzą do żłobka lub przedszkola oraz studentów - pomimo dalszej kontynuacji nauki.

Więcej o:
Copyright © Agora SA