Rodzicu, wiesz, że w 2022 przysługuje ci więcej wolnego? Zmiana już tuż tuż, nie przeocz!

Zmiany w Kodeksie Pracy miło zaskoczą wszystkich rodziców - od sierpnia 2022 r. w życie wejdą zmiany dotyczące urlopu. Pracownicy zyskają przywileje, które już niebawem będą mogli wykorzystać. Sprawdź, kto może liczyć na dodatkowe dni wolnego.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

W związku z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej, która nazywana jest work life-balance już w sierpniu 2022 r. wszyscy rodzice mogą spodziewać się zmian w KP. Nowe prawo ma zapewnić równowagę między życiem zawodowym i spełnianiem się w pracy z domowymi obowiązkami i wychowaniem dzieci. Owe modyfikacje zawierają szereg rozwiązań dotyczących uprawnień rodzicielskich oraz urlopów.

Zmiany w Kodeksie Pracy - rodzice zyskają dodatkowy urlop

Zmiany w urlopie mają pomóc rodzinom w pogodzeniu pracy z życiem rodzinnym. Wprowadzony zostanie zapis dla pracownic i pracowników o indywidualnym prawie do urlopu rodzicielskiego. Będzie to aż 5 dodatkowych wolnych dni w roku kalendarzowym. Niestety pozostaną one bezpłatne, co równa się z brakiem wynagrodzenia dla pracownika. Dotychczas rodzicom dziecka do lat 14 przysługiwały zaledwie dwa dni w roku. Natomiast te dodatkowe godziny wolne, wliczą się do okresu zatrudnienia, od którego zależą wszelkie uprawnienia pracownicze. Co więcej, urlop zostanie rozszerzony na wszystkie osoby spokrewnione i mieszkające razem. Celem jest "zapewnienie osobistej opieki lub wsparcia"

Warto podkreślić, że urlop opiekuńczy będzie udzielany przez pracodawcę jedynie po tym, jak pracownik złoży wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej, w terminie nie krótszym niż dzień przed planowanym dniem wolnym.

Zobacz wideo Nadgodziny praca nocna, a może zwolnienie ze wszystkich obowiązków? Na co uważać w ciąży?

Na jakie zmiany urlopowe mogą liczyć rodzice? 

Ojcowie również mogą liczyć na dodatkowe dni wolne od pracy - dotychczas urlop ojcowski trwał dwa tygodnie, teraz ten okres będzie wydłużony do dziewięciu tygodni. To jedna z większych i rewolucyjnych zmian. Warto podkreślić, że nie będzie on też uzależniony od tego, czy matka dziecka korzysta ze swojej części urlopu. Aktualnie tata, któremu urodziło się dziecko, może skorzystać jedynie z dwóch tygodni w pełni płatnego urlopu, którego głównym celem jest możliwość spędzenia czasu z dzieckiem.

Kolejną zmianą jest wprowadzenie do Kodeksu Pracy dodatkowego urlopu, który jest zupełną nowością. Prawo zapewnia rodzicom dwa dni wolnego lub 16 godzin w przypadku "siły wyższej", nagłego wypadku lub sprawy, która nie może długo czekać. Ważną informacją jest również fakt, iż za czas zwolnienia od pracy z powodu nagłej sytuacji, pracownik zachowa prawo do 50 proc. wynagrodzenia obliczanego jak pensja za czas urlopu wypoczynkowego.

Więcej o:
Copyright © Agora SA