Ważna informacja dla pobierających zasiłek macierzyński. Zmiana dotyczy podatku PIT

Z dniem 1 lipca weszła ważna zmiana dla kobiet, które pobierają zasiłek macierzyński. Dotyczy ona podatku PIT, a ściślej ujmując, zwolnenia z podatku dochodowego od osób fizycznych do kwoty 85 528 zł w skali roku. Oznacza to, że kobiecie, która urodziła dziecko i przebywa na zasiłku macierzyńskim zostanie wypłacone więcej pieniędzy.

Zasiłek macierzyński z dniem 1 lipca 2022 roku został zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych, jednak tylko do kwoty 85 528 zł w skali roku. Oznacza to, że dzięki wprowadzonej uldze, w portfelach kobiet, które aktualnie zajmują się opieką nad dzieckiem i pobierają zasiłek - zostanie więcej pieniędzy.

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zasiłek macierzyński - nowa ulga od 1 lipca

Od 1 lipca 2022 roku weszła w życie kolejna ważna zmiana dla tych wszystkich osób, które pobierają zasiłek macierzyński. Ma to związek z poprawkami, które zostały wprowadzone do Nowego Polskiego Ładu. Przede wszystkim świadczenie jakim jest zasiłek macierzyński nie będzie opodatkowane, pod warunkiem, że dana osoba nie przekroczy ustalonego limitu, czyli 85 528 zł.

Do tej pory, osoby, które przebywały na zasiłku macierzyńskim - opłacały podatek od wypłacanego świadczenia. Od tej pory będzie inaczej. Dokładnie od 1 lipca 2022 roku, zasiłki wypłacane przez pracodawcę nie powinny być pomniejszone o zaliczkę na podatek. Jednak istotną informacją jest to, że prawo nie działa wstecz, czyli decydująca jest tu data wypłaty środków, a nie termin, za jaki były należne. Pracownicy, którym należy się zasiłek i spełniają warunki do przyznania ulgi (kryterium dochodowe), nie powinni mieć pobranego podatku od każdego zasiłku otrzymanego po dacie 1 lipca 2022 roku.

Czekała na starszą siostrę, nawet gdy pogoda nie dopisywała.Przez lata czekała na siostrę w tym samym miejscu. "Wciąż płaczę"

Komu przysługuje zwolnienie z podatku przy pobieraniu zasiłku?

Ze zwolnienia podatkowego może skorzystać każda kobieta, która pobiera zasiłek macierzyński i ma prawo skorzystać z jednej z dostępnych ulg podatkowych. Są to takie ulgi jak:

  • ulgi dla młodych, czyli dla tych, którzy nie ukończyli jeszcze 26 lat;
  • ulgi na powrót - przysługuje tym osobom, które na stałe wracają do Polski z zagranicy;
  • ulgi dla rodzin 4 plus - jest przeznaczona dla tych osób, które wychowują co najmniej czwórkę dzieci.

Jeśli dana osoba chce, aby ZUS zastosował w jej przypadku ulgę przy naliczaniu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od wypłacanego zasiłku macierzyńskiego, musi zgłosić się do urzędu i wypełnić wniosek oraz złożyć odpowiednie dokumenty. Wszelkie dostępne informacje znajdują się na stronie zus.pl.

Co robić w wakacje, czyli jak spędzić czas z dzieckiem w domu. Zdjęcie ilustracyjneCo robić w wakacje, czyli jak spędzić czas z dzieckiem w domu. Pomysły na zabawę dla całej rodziny

Więcej o: