Nowa matura - od kiedy? Sporo dużych zmian czeka przyszłych maturzystów

Już niedługo nowa matura. Od kiedy możemy spodziewać się zmian w arkuszach? Trzeba będzie na przykład zdać jeden przedmiot w formie rozszerzonej. Przyszli maturzyści obawiają się, że egzamin dojrzałości będzie o wiele trudniejszy niż dotychczas.

Nowa matura - od kiedy? To pytanie spędza sen z powiek uczniom szkół ponadpodstawowych. Obawiają się, że będzie trudniej ją zdać. Niektóre zmiany, jak konieczność zdania przedmiotu na poziomie rozszerzonym, sprawiają, że egzamin dojrzałości może być bardziej wymagający. Co jeszcze czeka maturzystów i od kiedy mogą spodziewać się wprowadzenia zmian?

Zobacz wideo Oliwia Bieniuk relaksuje się po maturach

Więcej informacji na temat egzaminu dojrzałości znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Nowa matura - od kiedy? Formuła egzaminu zmieni się już niedługo

Tegoroczny egzamin dojrzałości był ostatni w takiej formule, do jakiej przywykliśmy. W przyszłym roku zmieni się wiele rzeczy. Dlaczego? Związane jest to z faktem, że do matury przystępują roczniki, które nie chodziły do gimnazjum. Nauka w liceach trwała cztery lata, a w technikach pięć. Nowa matura jest więc wynikiem zmian w podstawie programowej. Sam minister edukacji Przemysław Czarnek zapowiedział, że przyszłoroczna matura będzie trudniejsza. To zaniepokoiło uczniów, nauczycieli i rodziców. 

Nowa matura - od kiedy? Przyszli maturzyści muszą liczyć się ze zmianami

Najwięcej kontrowersji wywołał fakt, że trzeba zaliczyć jeden przedmiot w formie rozszerzonej. Należy zdobyć z niego co najmniej 30 proc. Co jeszcze czeka uczniów? Wydłużony zostanie czas na napisanie egzaminu. Na egzamin podstawowy z języka polskiego będzie 240 minut, na rozszerzony - 210. Matura z matematyki na obu poziomach ma trwać 180 minut. 

Pozostałe zmiany związane są zawartością arkuszy:

  • matematyka podstawowa: nie będzie zadań za pięć lub sześć punktów, za to pojawi się więcej pytań za punkt lub dwa oraz polecenia w formie "prawda-fałsz",
  • matematyka rozszerzona: usunięte zostaną zadania zamknięte,
  • język polski podstawowy: uczniowie dostaną dwa arkusze; w pierwszym będą musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące tekstu historycznoliterackiego i języka polskiego w użyciu, w drugim napisać wypowiedź na co najmniej 400 słów; rozprawka powinna odnosić się do dwóch tekstów literackich (w tym obowiązkowej lektury) i uwzględnić dwa konteksty.

Nieco przekształcona będzie także matura ustna z języka polskiego. Absolwenci muszą wylosować dwa zadania. Jedno będzie dotyczyło wiedzy na temat lektury (te pytania uczniowie poznają wcześniej), a drugie ma obejmować zagadnienie związane ze sztuką lub literaturą. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA