12 tys. zł na dziecko. "To rozdawnictwo bardzo źle się kończy"

12 tys. zł na dziecko, czyli dodatkowe pieniądze do wykorzystania dla rodzin z dziećmi. Nie ma tu kryterium dochodowego, a ograniczeniem jest jedynie wiek i liczba maluchów. Dodatkowe fundusze, które wpływają na konta bankowe rodziców, zasilają domowe budżety. Szczególnie przydatne są teraz - w dobie galopującej inflacji. Jednak nie wszystkim się to podoba.

12 tys. zł na dziecko, czyli rządowy program, którego głównym celem jest wsparcie polskich rodzin, w których znajduje się dwójka lub większa ilość dzieci. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy przysługuje na drugie i kolejne dziecko w łącznej kwocie nie wyższej niż 12 tys. zł. Jednak dziecko nie może być młodsze niż 12 miesięcy ani starsze niż 36 miesięcy. Oznacza to, że pieniądze można dostać na dzieci pomiędzy 1. a 3. rokiem życia.

Zobacz wideo "Pytanie, na które nie umie odpowiedzieć infolinia Polskiego Ładu" [Q&A]

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

12 tys. zł na dziecko - kto może skorzystać z programu?

12 tys. zł na dziecko, czyli Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to dodatkowe pieniądze, które przysługują na drugie i kolejne dziecko w rodzinie. Nie ma tu kryterium dochodowego, czyli świadczenie przysługuje na każde dziecko, które jest pomiędzy 12-stym a 36-tym miesiącem życia.

Dodatkowe fundusze są szczególnie przydatne teraz, w dobie szalejącej inflacji, kiedy ceny podstawowych artykułów, rat kredytów i innych rzeczy poszybowały mocno w górę. Jednak rodzice nie mogą od razu otrzymać całej puli. Świadczenie to przysługuje w wysokości 500 zł albo 1000 zł miesięcznie na dziecko w rodzinie - wypłacane przez dwa lata. Matka lub ojciec wskazują we wniosku o ustalenie prawa do kapitału miesięczną wysokość, w jakiej mają być przekazywane pieniądze. Rodzice dziecka mogą wnioskować o zmianę wysokości kapitału, z tym że taka możliwość przysługuje tylko raz. 

Jak czytamy na stronie zus.pl, wniosek o rodzinny kapitał można składać wyłącznie w postaci elektronicznej, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Emp@tia lub bankowości elektronicznej.

Czekała na starszą siostrę, nawet gdy pogoda nie dopisywała.Przez lata czekała na siostrę w tym samym miejscu. "Wciąż płaczę"

12. tys. zł na dziecko poróżniło nie tylko rodziców

Pod jednym z naszych artykułów, który dotyczył pieniędzy z RKO, w komentarzach na profilu Facebookowym eDziecko.pl - nasi czytelnicy wyrazili opinie odnośnie tego programu. Bardzo często pojawiały się głosy, mówiące o tym, że pieniądze powinny być przyznawane na każde dziecko w rodzinie, nie tylko na drugie i kolejne.

A jak jest jedno dziecko, to ono nie potrzebuje? Jest gorsze? Dziwne są te zasiłki. Ja już wolę żeby nie dawali, tylko te ceny i opłaty nie rosły
Jestem mamą jedynaka, nie zanosi się, żebyśmy mogli pozwolić sobie na kolejne dziecko. Nie przy tych cenach. Dlaczego mój syn nie może dostać chociaż części tych pieniędzy?

- pytają rodzice.

Jednak zdecydowana większość komentarzy dotyczyła przede wszystkim galopującej inflacji i ogromnego wzrostu cen. Jak zauważają niektórzy - tego typu programy socjalne - są według nich niczym innym, jak rozdawnictwem pieniędzy, co jeszcze bardziej napędza rosnącą inflację.

Nie powinni niczego dawać, a jak już to tylko pracującym mamom
Ludzie otwórzcie oczy skąd się biorą na to pieniądze i jak wami rząd manipuluje
To rozdawnictwo bardzo źle się kończy
Nie powinni dawać kolejnej pomocy pieniężnej na dziecko, bo tak to nic nie da, jak i tak wszystko podrożeje
Już wiem skąd te podwyżki

- piszą nasi czytelnicy.

Co robić w wakacje, czyli jak spędzić czas z dzieckiem w domu. Zdjęcie ilustracyjneCo robić w wakacje, czyli jak spędzić czas z dzieckiem w domu. Pomysły na zabawę dla całej rodziny

Więcej o: