Ospa wietrzna - po czym ją rozpoznać? Objawy, które powinny zaniepokoić rodziców

Ospa wietrzna, jak sama nazwa wskazuje - przenoszona jest za pośrednictwem m.in. wiatru, czyli drogą kropelkową. Najbardziej narażone są na nią dzieci w wieku przedszkolnym, gdyż to najczęściej ta grupa na nią choruje. Wielu rodziców zastanawia się jak ją rozpoznać, aby skutecznie i szybko pozbyć się ospy wietrznej.

Ospa wietrzna to choroba, na którą najczęściej chorują małe dzieci, w wieku żłobkowym i przedszkolnym. To one są najbardziej narażone na działanie herpeswirusa VZV (Varicella Zoster Virus), który przenoszony jest drogą kropelkową. Zarażenie ospą wietrzną następuje bardzo szybko, poprzez bezpośredni kontakt z wirusem lub chorą osobą.

Zobacz wideo Choroby zakaźne u dzieci - jak je rozpoznać?

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Ospa wietrzna - po czym ją rozpoznać?

Zarażenie ospą wietrzną w początkowej fazie mylone jest z przeziębieniem. W pierwszych dniach pojawia się złe samopoczucie dziecka, może pojawić się też gorączka, a czasem nawet katar. Po około dwóch tygodniach od kontaktu z chorą osobą - pojawia się na całym ciele bardzo charakterystyczne wysypka. W większości przypadków pierwsze krostki zaczynają wychodzić na tułowiu, a następnie rozprzestrzenia się gęsto na pozostałych częściach ciała, w tym także na twarzy (nos i okolice oczu), rękach i nogach. Wysypka na samym początku wygląda jak czerwone, rozległe plamy, a następnie stopniowo zmienia się w wypukłe, małe krosty zawierające płyn surowiczy.

Chociaż sama wysypka nie jest bardzo bolesna, ale dla tak małego dziecka bywa mało komfortowa, gdyż pojawiające się zmiany powodują swędzenie skóry. Ten stan będzie utrzymywać się przez kilka dni, dlatego ważne jest to, aby rodzicie bacznie obserwowali wszelkie zmiany na ciele swojej pociechy.

Jak poradzić sobie z ospą wietrzną?

Ospa wietrzna znika po kilku dniach choroby, tym samym nie pozostawiając po sobie żadnych śladów (jeśli oczywiście nie doszło do żadnych powikłań). W celu zmniejszenia objawów ospy, lekarz (po konsultacji) może zalecić stosowanie leków przeciwhistaminowe, które po zażyciu powinny złagodzić wyjątkową silną wysypkę. Dodatkowo rodzice, których dzieci zaraziły się wirusem ospy wietrznej powinni w dużej mierze skupić się na zmniejszeniu gorączki i łagodzeniu swędzenia, aby dziecko nie podrażniło skóry, która wtedy jest wyjątkowo drażliwa. Ważną informacją jest również to, że jeśli skóra chorego dziecka jest przez rodzica odpowiednio pielęgnowana - choroba nie pozostawia po sobie śladów. W innym przypadku, gdy pojawiające się krostki, wypełnione płynem są rozdrapywane, wtedy choroba może zostawić po sobie brzydkie blizny.

Ospa wietrzna występuje bardzo często, lekarze i pediatrzy uważają ją za najczęstszą chorobę wieku dziecięcego. Dane szacunkowe wskazują, że w naszym kraju, co roku choruje na nią około 200 tysięcy osób.

Z reguły choroba rozprzestrzenia się wśród małych dzieci (w żłobku czy przedszkolu), a wczesne przechorowanie zwykle ma łagodny przebieg. Jednak im starszy pacjent, tym ciężej może znieść ospę.

Więcej o: