Pięć tysięcy złotych mandatu za spacer z dzieckiem po chodniku. Tyle grozi rodzicom według kodeksu

W polskim prawie znajdziemy wiele absurdalnych przepisów. Jednym z nich jest przepisów mówiący o tym, że rodzice lub opiekunowie dostaną pięć tysięcy złotych mandatu za spacer z dzieckiem po chodniku. Taka kara, według kodeksu, grozi również osobom, które pchają wózek ze swoją pociechą, przewożą go autem albo jadą z nim rowerem po ścieżce.

Pięć tysięcy złotych mandatu za spacer z dzieckiem po chodniku? Taka kara grozi rodzicom lub opiekunom. Z art. 89 kodeksu wykroczeń wynika, że dopuszczenie nieletniego, który nie ukończył siódmego roku życia, do przebywania na drodze publicznej jest karane grzywną. Ten przepis zaskakuje wielu rodziców.

Więcej informacji o przepisach znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Zobacz wideo Wystarczyła chwila nieuwagi. 5-latka sama wyszła na ulicę

Patryk Bryliński nie mógł obojętnie przejść obok tego billboardu.Znany tata z TikToka: "Nie dziwi mnie, że ludziom się nie chce robić dzieci

Pięć tysięcy złotych mandatu za spacer z dzieckiem po chodniku. Przepisy nie są jednoznaczne

Niektóre artykuły w kodeksie karnym nie są do końca jasne, co daje duże pole do interpretacji. Tak jest w przypadku przepisu, który mówi o przebywaniu dziecka na drodze publicznej.

Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7, dopuszcza do przebywania małoletniego na drodze publicznej lub na torach pojazdu szynowego, podlega karze grzywny albo karze nagany

- głosi art. 89 kodeksu wykroczeń. Jak można zauważyć, w artykule jest mowa o drodze publicznej i o torach pojazdu szynowego. Wydawałoby się, że sprawa jest prosta, ale Sąd Rejonowy w Sokółce był innego zdania.  

Kodeks drogowy mówi, że chodnik to część drogi

Niedawno do Sądu Rejonowego w Sokółce trafił wniosek o ukaranie kobiet, które pozwoliły dzieciom do lat siedmiu poruszać się po wiejskiej drodze. Sąd stwierdził, że chodnik i pobocze jest częścią drogi publicznej. Do takich wniosków doszedł po analizie omawianego przepisu oraz zasad kodeksu drogowego. Z tego ostatniego wynika, że drogą są również chodniki, pobocza, ścieżki rowerowe oraz torowisko. Oznacza to, że dziecko (które nie ukończyło siódmego roku życia) nie może przebywać w tramwaju, samochodzie, pociągu, autobusie, wózku lub na rowerze.

Art. 89 kodeksu karnego jest tak niefortunnie skonstruowany, że bezpośrednie stosowanie się do niego może skutkować tym, że mandatem będą karane wszystkie osoby, które przebywają z małoletnim na chodniku. Prawnicy są zdania, że przepis ten należy jak najszybciej przekształcić. 

Siedmiolatek tonął w niestrzeżonym zbiorniku wodnym. Pijana matka była na brzeguSiedmiolatek tonął w niestrzeżonym zbiorniku wodnym. Pijana matka była na brzegu

Więcej o: