Siedmiolatek tonął w niestrzeżonym zbiorniku wodnym. Pijana matka była na brzegu

W położonym w województwie śląskim Koniecpolu mogło dojść do tragedii. Kobieta, która przebywała nad niestrzeżonym zbiornikiem wodnym, zauważyła, że w wodzie topi się dziecko. Natychmiast ruszyła do pomocy. Tymczasem matka siedmiolatka była na brzegu i nie zdawała sobie sprawy z powagi sytuacji.

Więcej wiadomości z Polski przeczytasz na Gazeta.pl.

Częstochowska policja poinformowała o szczegółach zdarzenia, które miało miejsce nad niestrzeżonym zbiornikiem wodnym w Koniecpolu. Siedmioletni chłopiec, który przebywał nad wodą z mamą, w pewnym momencie zaczął się topić. Na pomoc ruszyła mu nieznajoma kobieta i dopiero, kiedy wyciągnęła dziecko na brzeg, podbiegła do niej matka siedmiolatka. 

Zobacz wideo Piłeś? Nie wchodź do wody. To najgłupszy pomysł

Mama chłopca może trafić do więzienia

W organizmie kobiety wykryto prawie promil alkoholu. Za to, że była nietrzeźwa w czasie opieki nad dzieckiem i naraziła tym samym jego życie, grozi jej do pięciu lat więzienia. Chłopca przewieziono do szpitala na badania. Okazało się, że dzięki szybkiej akcji ratunkowej, jego stan jest dobry.

Należy bacznie obserwować osobę, która doświadczyła nieszczęśliwego wypadku w wodzie. Najważniejsze są pierwsze 72 godziny. To właśnie w tym czasie mogą wystąpić objawy wskazujące na to, że w organizmie dzieje się coś złego

- podkreśliła w rozmowie z Radiem Jura podkomisarz Sabina Chyra Giereś. 

Zdjęcie poglądowe.Czy można utonąć kilka godzin po wyjściu z wody? Tak. Wtórne utonięcie to "cichy zabójca"

Wystarczy kilkadziesiąt sekund, aby dziecko utonęło, dlatego rodzice powinni zachować pełną czujność, kiedy ich pociechy przebywają w wodzie.

Tonięcie zazwyczaj nie wygląda jak w filmach. Osoba w wodzie raczej nie krzyczy, nie macha widowiskowo rękami, to proces cichy. Niestety często kiedy oglądamy nagrania z podobnych tragedii, widzimy, że dookoła było dużo ludzi, że ktoś był zaledwie metr od tonącego dziecka i mu nie pomógł

- mówiła w rozmowie z eDziecko rzeczniczka krakowskiego WOPR-u Gabriela Rybska-Rykała. Sygnałami, które powinny zaniepokoić rodziców są:

  • cisza
  • nieobecny, mętny wzrok
  • utrzymywanie się w pozycji pionowej
  • próby położenia się na plecach
  • usta na wysokości powierzchni wody i głowa ponad wodą
  • odchylona głowa z szeroko otwartymi ustami

8-latek utopił się w basenie na oczach rodzicówTurcja: 8-latek utopił się w basenie na oczach rodziców. "Tonięcie nie wygląda jak w filmach"

Więcej o: