Matura 2022. Odwołanie od wyników matury - to możliwe. Gdzie i do kiedy złożyć podanie?

Tegoroczni maturzyści poznali już wyniki swoich egzaminów. Wielu z nich nie jest zadowolonych z rezultatów i uważa, że należało im się więcej punktów. Nic straconego! Takie osoby mogą odwołać się od wyników matury. Jak to zrobić? Gdzie złożyć podanie? Podpowiadamy.

W maju 2022 do matury przystąpiło ponad 289 tys. tegorocznych absolwentów liceów i techników. Egzaminy dojrzałości zdawało również 41 obywateli Ukrainy.

Zobacz wideo Kim są Bebop and Bebe? Czy tiktokerkom grozi niebezpieczeństwo?

Odwołanie od wyników matury - jak to zrobić?

Wyniki egzaminu dojrzałości są niezwykle ważne dla wielu maturzystów. To od nich zależy, czy dostaną się na wymarzone studia. Dlatego też niektórzy walczą choćby o jeden punkt, który może zaważyć na ich korzyść w rekrutacji na wybraną uczelnię.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Średnie wyniki matur. Już wiadomo, ilu uczniów zawaliłoŚrednie wyniki matur. Już wiadomo, ilu uczniów zawaliło

Ci maturzyści, którzy uważają, że powinni dostać więcej punktów, mogą odwołać się od wyników matury. W ciągu sześciu miesięcy od ogłoszenia wyników osoba taka powinna wystąpić z prośbą o wgląd do pracy. Wniosek do OKE można dostarczyć mailowo, a jego treść powinna zawierać: imię i nazwisko, dane adresowe, numer telefonu, adres e-mail, numer PESEL oraz nazwę przedmiotu i jego poziom (podstawowy czy rozszerzony). W ciągu pięciu dni absolwent powinien otrzymać odpowiedź zwrotną, a następnie datę stawienia się na obejrzenie arkusza.

Dobry start, czyli pieniądze dla uczniów. Wiadomo, ile dzieci już objęto świadczeniemDobry start, czyli pieniądze dla uczniów. Wiadomo, ile dzieci je dostanie

Matura 2022 - odwołanie od wyniku. Co robić po obejrzeniu pracy?

Absolwenci, którzy stawią się na obejrzenie arkusza, mają na to co najmniej pół godziny. W tym czasie mogą również fotografować arkusz. Jeśli ich przypuszczenia okażą się słuszne, mogą złożyć wniosek o ponowne sprawdzenie matury. Treść wniosku powinna zawierać uzasadnienie ponownego sprawdzenia i informację, które zadania uważa się za źle ocenione. OKE ma siedem dni na weryfikację wniosku i podjęcie w tej sprawie odpowiednich kroków. W przypadku zadań zamkniętych punkty zostaną ponownie policzone, a w przypadku zadań otwartych - zostaną one ponownie sprawdzone przez egzaminatora.  

Więcej o: